Hoşgeldiniz  

Dersim PSAKD Şubesi’nden Munzur Festivali Açıklaması: “Bu toprakların çocukları atalarının inancına saygılıdır”

İkrar-HA1 | 14 Nisan 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Dersim PSAKD Şubesi’nden Munzur Festivali Açıklaması: “Bu toprakların çocukları atalarının inancına saygılıdır”

İKRAR – Dersim Belediyesi tarafından 2000 yılında başlanarak bugünlere dek süren Geleneksel Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin 20’incisi ile ilgili Dersim Belediye Meclisi bir karar almış ve bu karar kamuoyunda tartışılmaya başlanmıştı. İmam Şah Hüseyin’in Kerbela’da 72 yareni ile birlikte şehid edilinişinin yıldönümü dolayısıyla yas oruçları tutan Alevi canlar kararın değiştirilmesi ile ilgili taleplerini Dersim Belediyesi’ne iletmişti. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Dersim Şubesi’de bir açıklama yaparak süreç ile ilgili bilgilendirme ve sağduyu çağrısı yaptı. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Dersim Şubesi Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada Festival tarihlerinin ilan edilmesinin ardından sosyal medya üzerinden gelen tepkilerin haklı olduğu belirtilerek açıklamada festivalinin amacının Dersim’in özünü, inancını ve insanını duyurmak, yaşatmak olduğu belirtildi.

 

PSAKD Dersim Şubesi tarafından yapılan açıklama;

 

 

Bu toprakların çocukları atalarının inancına ve tarihine saygılılar…

Dersim Halkına, Alevi Canlara,

Bu yıl yapılacak olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali tarihinin Rozê Des u Dı İmamu’na denk gelmesi vesilesiyle haklı tepkiler oluştu.

Bu festivali yapanlar bu toprakların çocuklarıdır, bu toprakların çocukları atalarının inancına, tarihine ve kültürüne saygılıdırlar halkımız endişe etmesin. Zira festivalin amacı da Jiar u Diyar’ı dünyaya tanıtmaktır.

14 Nisan 2022

Dersim Pir Sultan Abdal Derneği

 

HABER MERKEZİ

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.