Hoşgeldiniz  

Dersim’de bir köy anadilleri yok olmasın diye Kırmançki bir dergiye abone oldular

İkrar-HA1 | 04 Aralık 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika, Yaşam A- A+

Dersim’de bir köy anadilleri yok olmasın diye Kırmançki bir dergiye abone oldular

İKRAR – UNESCO tarafından 2012’de dünyada kaybolması muhtemel diller kategorisinde gösterilip 2018’de de kaybolmaya başlayan diller kategorisine geçen Dersim ve çevre illerde Kırmançki dili bugün çok az insan tarafından konuşuluyor. Dersim’in Ovacık İlçesinde bulunan Güneykonak köyü ana dillerinde hazırlanan ve düzenli aralıklarla çıkartılan “Piltan” isimli Kırmançki dille hazırlanan dergiye abone oldular.

Köylülerinin ana dillerini koruması adına aboneliklere sponsor olan Murat Uçur “bizim kültürümüz, inancımız ancak dilimizi yaşatırsak yaşar,” diyen Uçur sözlerini şöyle sürdürdü; “dilimiz Kırmançki/Zazaki  Unesco’nun kaybolma tehlikesi altındaki diller listesindedir. Özellikle Dersimli kardeşlerimden ricam; tüm yaşamlarında bu acı gerçeği gözeterek hareket etmeleri yönündedir. Anadilimiz üzerine bastığımız toprak, suyunu içtiğimiz ırmak, gölgesinde serinlediğimiz ağaç kadar kutsaldır.” dedi. Derginin Yayın Yönetmeni Okan Eroğlu ise İKRAR Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

Dersim toplumunun Kırmançki/Zazaki dili ve kültürü üzerine yürütülen çalışmalara yönelik ilgisinin umut verici olduğunu ve geçmiş dönemlere nazaran dilin bir canlılık kazandığını söyleyerek konuşmasına şöyle başladı;

“Evet, kendilerinden bu anlamda özel çaba göstermelerini beklediğimizi ve etik olarak da bu çabayı göstermekle yükümlü olan bazı insanlar yeteri derecede bir duyarlılığı maalesef ki göstermiyorlar. Sıradan zamanlarda selam veren hal hatır soran söz konusu bu insanlar, bizi Piltan dergisiyle beraber görünce adeta kaçıyorlar. Oysa Piltan onların hikâyesini yazıyor. Ne var ki kendi hikâyesini dinlemekten kaçınan bu insanlara rağmen kervan yürüyor… Piltan emekçilerinden biri olarak Dersim toplumundan beklentim gündelik Yaşam içinde anadili Kırmançki/Zazaki dili ile alakası ma be xêr di’den öteye gitmeyen insanlara bu insanların kurumu, ekonomik durumu, statüsü ne olursa olsun itibar etmemeleri yönündedir. Biz Piltan dergisi olarak halkımızdan onay aldık ve engelleri bir bir aşma gayreti içerisindeyiz. Sizler vesilesiyle tüm dostlarımıza sesleniyorum; dilimiz ve kültürümüz üzerine bir araya gelmekten, Kırmançki/Zazaki tiyatro yapmaktan, kurslar düzenlenmekten, kendi algıları doğrultusunda emek, Kadın ve demokrasi mücadelesine dair söz söylemekten çekinmesinler”

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.