Hoşgeldiniz  

DERSİM’de PSAKD’nin Cemevi talebi Meclise takıldı…

Muhabir 24 | 04 Mart 2021 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika A- A+

DERSİM’de PSAKD’nin Cemevi talebi Meclise takıldı…

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Dersim Şubesi’nin yeni bir Cemevi talebi Dersim’de Belediye Meclisi’ne takıldı. TKP’li Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğu ile PSKAD Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya arasında gerçekleşen görüşmeler sonrasında Cemevi arsasının PSAKD’ye tahsisi belediye meclisinde Ret edildi.

PSAKD Dersim Şubesi tarafından kamuoyuna gerçekleştirilen yazılı açıklamada “Dersim gibi Alevilerin inanç merkezi olan bir yerde, Alevi – Kızılbaş toplumunu temsil eden bir Cemevi bulunmaması, acı gerçekliğimizdir. Bu talebin meclise kadar gelip de ret oyuyla karşılaşılması toplumumuz açısından ayrıca üzücü olmuştur” denildi.

BAŞKAN MAÇOĞLU PSAKD’NİN LEHİNDE OY KULLANDI…

TKP’li Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun arsanın Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Dersim Şubesi’ne tahsisi üzerine oy kullanırken Belediye Başkan Yardımcısı ve TKP’li Meclis Üyesi Canan Ay Doğan aleyhte oy kullandı. Belediye Meclisi’nden ortak bir karar çıkması beklenirken çoğunluk gündemin gelecek ay yeniden değerlendirilmesine ve arsanın Alevi kurumlarının tamamının kullanımına sunulması üzerine değerlendirmelerin yapılmasına hükmetti. Oylamada Fatih Mehmet Maçoğlu ile birlikte Serda Göçer, Berkay Gündoğan ve Haydar Demir lehte oy kullandılar. Damla Çınar, Canan Ay Doğan, Mustafa Yıldırım, Cafer Tosun, Seydali Bulut, Nurgül Yalay, Yaşar Çiçek ve Cömert Yoltay ise kurumların ortaklaşması ve bir sonraki meclis toplantısında görüşülmesi yönünde oy kullandı. AKP’li tek Belediye Meclis Üyesi Alişan Işık ise çekimse oy kullandı.

“TAKDİR DERSİM HALKININ ve ALEVİ TOPLUMUNUNDUR!”

PSKAD Dersim Şubesi tarafından gerçekleştirilen açıklama “Dersim gibi Alevilerin inanç merkezi olan bir yerde, Alevi-Kızılbaş toplumunu temsil eden bir Cemevi bulunmaması, acı gerçekliğimizdir. Bu talebin meclise kadar gelip de ret oyuyla karşılaşılması toplumumuz açısından ayrıca üzücü olmuştur. Umarız bir sonraki toplantıda ret oyu veren meclis üyeleri bu hatalarından dönerler ve olumlu sonuç alırız. Takdiri tüm Dersim halkının ve Alevi Toplumunundur” denilerek sonlandırıldı.

DERSİM Haber Merkez

İKRAR HABER AJANSI

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.