Hoşgeldiniz  

Dersim’in Hozat ilçesinde mermer ocağı faaliyete geçirildi

İkrar-HA1 | 05 Ağustos 2021 | Alevilik, Doğa Ekoloji, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Dersim’in Hozat ilçesinde mermer ocağı faaliyete geçirildi

İKRAR – Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Altınçevre köyü kırsalında  mermer ocağı faaliyeti başlatıldı. Söz konusu ocak faaliyetiyle ilgili ön işletme ruhsatı alındı ancak hazırlanan dosyalarda itfaiye raporunun eksik olduğu belirtiliyor. Ocaktaki taşlar sulu kırım yapılarak mermere dönüştürülecek.

DEDEF ve Dersim Doğa Kültür Derneği’nin çağrısıyla bölgede inceleme yapıldı. İncelemelere Dersim Baro Başkanı Av. Kenan Çetin, DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben, Dersim Kültür ve Doğa Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Alişer Ölmez, Dersim Hozat Derneği Yöneticisi Adil Aydın, köy muhtarları Erdem Ulaşçelik, Kadir Gençtürk, Hozat Cemevi Başkanı Veysel Kızıl, Sanatçı Vedat Aldemir, Emek Partisi, HDP ve SMF temsilcileri de katıldı.

Mermer ocağı ile ilgili girişimlerin 2017 yılında başlatıldığı,  o dönemki köy muhtarının şuan Hozat AKP İlçe Başkanı olduğu belirtiliyor. Söz konusu alanın Mera vasfı taşıyan arazi olduğu, yoğun bir şekilde hayvancılık ve tarım yapıldığı ifade ediliyor. Ancak mera olarak görünen arazi hazine arazisine çevrilmiş durumda. Mermer ocağının ise yeraltı sularına ve tarımsal alanlara etkisi olduğu belirtiliyor. 

 

HABER MERKEZİ / DERSİM

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.