Hoşgeldiniz  

Devlet korumasındaki 21 çocuk kayboldu

İkrar-HA1 | 18 Ağustos 2021 | Çocuk, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Devlet korumasındaki 21 çocuk kayboldu

İKRAR – TİHEK raporuna göre Ankara Saray Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü’nde 21 çocuğun kayıp olarak kayıtlara geçtiği ortaya çıktı. Uzaktan eğitim sürecinde ise kurumda kalan 260 çocuğa 69 tablet düştü.

Kapalı kutu olan cezaevleri ve nezarethaneler gibi çocukların barındığı kurumlarda yaşananlar ancak Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) raporlarıyla ortaya çıkıyor. TİHEK’in ziyaret ettiği Ankara Saray Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü’nde 21 çocuğun kayıp olduğu ortaya çıktı.

Üyelerini AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı TİHEK, Ankara Saray Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü’ne yaptığı ziyarete ilişkin raporunu 9 Mart’ta yaptığı toplantıda hazırladı.

Saray Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü’nün iki katlı 27 ev ve 1 idari binadan oluştuğu belirtilen rapora göre evlerin 23 tanesi çocukların barınması için kullanılıyor. 13-18 yaş arasındaki kız çocuklarının kaldığı kurumun kapasitesi 160 kişilik ancak müdürlükte kapasitesinin üzerinde, 260 çocuk barınıyor.
Rapora göre TİHEK üyelerinin ziyareti gerçekleştirdiği gün müdürlük yetkilileri, 21 çocuğun kurumdan kaçtığını bildirdi. Gerekli yazışmaların ve sürecin devam ettiğine değinilen raporda, çocuk şube polisleri ile sürekli iletişim halinde olunduğu belirtildi.

Ayrıca kuruma ilişkin TİHEK’in 2018 yılında hazırladığı raporda da 11 çocuk kaçak olarak kaydedildi.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.