Hoşgeldiniz  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Biz sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarına uyarız, uygularız”

İkrar-HA1 | 28 Ekim 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Biz sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarına uyarız, uygularız”

İKRAR – Dış politikada yaşanan krizlerin büyük bir nedeni olarak görülen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 10 büyükelçi ile ilgili gerçekleştirdiği açıklamalar diplomasi ve siyaseten çok ağır eleştiriler aldı. Diplomasi ağzından ziyade ifadeler kullanan Çavuşoğlu “Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarına uyarız, uygularız. 10 Büyükelçi ile ilgili de hazırlığımızı yaptık, kabineye sunacaktık. Hazırlıklarımızdan da haberdar olan, bavullarını toplamaya başlayanlar da olmuş. Bu açıklamayı yapanlar bunu nasıl düzeltebiliriz arayışına girdiler” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tutuklu iş insanı Osman Kavala için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına uyularak serbest bırakılması yönünde açıklama yapan 10 ülkenin büyükelçisi hakkında konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 10 büyükelçinin ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmesi yönündeki talimatına değinen Çavuşoğlu, “Biz Cumhurbaşkanımızın talimatı sonrası gerekli hazırlıklarımızı yaptık, kabineye sunacaktık. Hazırlıklarımızdan da haberdar olan, bavullarını toplamaya başlayanlar da olmuş. Bu açıklamayı yapanlar bunu nasıl düzeltebiliriz arayışına girdiler” dedi.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nun ifadelerinin tam hali;

“10 büyük elçinin yaptığı açıklama kabul edilemez. Sayın Cumhurbaşkanımız büyükelçilerin sınır dışı edilmesi için çalışmaları başlat dedi. Biz bunların hazırlıklarını yaptık. Ülke ve milletin kabul edemeyeceği bir davranışta bulundular. Viyana Sözleşmesine göre bu bizim hakkımızdır. Cumhurbaşkanımızın Eskişehir konuşmasında sonra bir panik başladı. Ne olacak diye bize soranlar oldu. Biz Cumhurbaşkanımızın talimatı sonrası gerekli hazırlıklarımızı yaptık, kabineye sunacaktık. Hazırlıklarımızdan da haberdar olan, bavullarını toplamaya başlayanlar da olmuş. Bu açıklamayı yapanlar bunu nasıl düzeltebiliriz arayışına girdiler.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.