Hoşgeldiniz  

Diyanet, Harcamasıyla 4 Ayda 7 Bakanlığı Geride Bıraktı

İkrar Haber Ajansı Muhabiri | 31 Mayıs 2020 | Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika A- A+

Diyanet, Harcamasıyla 4 Ayda 7 Bakanlığı Geride Bıraktı

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4 ayda yaptığı 3.8 milyar liralık harcama ile 7 bakanlığı geride bırakması üzerine, bu harcamaların nereye, ne kadar yapıldığı ile ilgili soru önergesi verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yöneltilen soru önergesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4 ayda yaptığı 3.8 milyar liralık harcama ile 7 bakanlığı geride bıraktığı, Cumhurbaşkanlığı’nın da 4 aylık harcamasının 875.1 milyon liraya yükseldiği belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, Cumhurbaşkanlığı’nın nisan ayı harcamasının 120.9 milyon lira olduğunu ifade eden Kenanoğlu, Cumhurbaşkanlığı’nın bütçe başlangıç ödeneğinin 3.1 milyar lira olduğunu, sonrasında yapılan aktarmalarla bunu 3.5 milyar liraya çıkarıldığını anımsattı. Cumhurbaşkanlığı’nın 4 aylık harcama toplamının ise 875.1 milyon lira olduğunu ifade eden Kenanoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da sadece nisan ayında 911.4 milyon lira harcama yaptığını söyledi.

Diyanet’in harcaması ile geride bıraktığı bakanlıkları İçişleri, Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik ile Ticaret Bakanlığı olarak sıralayan Kenanoğlu’nun önergesinde şu sorulara yanıt verilmesi istendi.

Diyanet İşleri Başkanlığının 4 ayda 3.8 milyarlık harcama yaptığı ve 7 bakanlığı geride bıraktığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu harcama nerelere yapılmıştır?

Pandemi süreci nedeniyle camilerin kapalı olduğu, toplu iftar sofralarının kurulmadığı bir süreçte Diyanet’in diğer harcama kalemleri nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığının kaç kadrosu vardır? Bunların kaçı yurtiçinde kaçı yurtdışında görev yapmaktadır?

Diyanet İşleri Başkanlığının Personel giderleri bütçesinin yüzde kaçıdır?

Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden nereye, ne için ve ne kadar pay ayrılmaktadır?

Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edilmiş makam aracı sayısı kaçtır?

Bu makam araçlarının bedelleri ve aylık giderleri ne kadardır?

2020 Diyanet bütçesinden camilere ayrılan pay ne kadardır?

Diyanet İşleri Başkanlığı dernek ve vakıflara yardım yapmakta mıdır? Yapıyorsa hangi kuruma ne kadar yardım yapmaktadır?

Diyanet İşleri Başkanlığı diğer bakanlıklardan ve/veya kurumlardan da hizmet karşılığı bir ödeme almakta mıdır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve farklı inançsal kesimlerden alınan vergiler üzerinden bütçe alan Diyanet İşleri Başkanlığı Müslümanlar dışında farklı inançlara yönelik bir hizmeti var mıdır?

Diyanet İşleri Başkanlığı farklı inançsal kesimlere hizmet üretmezken bunlardan aldığı vergilerle ve hatta ateistlerden alınan vergilerle İslam Dinine hizmet etmeyi ve Diyanet İşleri Başkanı buradan aldığı vergilerden maaş almayı dinen “helal” kabul etmekte midir?

#İkrarHaberAjansı #ikrarhaberajansi #Haber #AleviHaber #Alevi #HaberAjansı #AlevilerinSesi #AleviHaberleri #Cemevi #DiyanetKapatılsın #Diyanet

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.