Hoşgeldiniz  

Dünya Sağlık Örgütü: “Omicron henüz çok tehlikeli, lütfen dikkatli olun”

İkrar-HA1 | 12 Ocak 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Sağlık, Son Dakika A- A+

Dünya Sağlık Örgütü: “Omicron henüz çok tehlikeli, lütfen dikkatli olun”

İKRAR – Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklama da tüm dünyada etkisini gittikçe arttıran Covid-19’un varyantı olan Omicron ile ilgili bilgilendirme gerçekleştirdi. Türkiye’nin de aralarında olduğu 19 ülke için uyarı verilirken Kanada ve Finlandiya’nın pandemiye karşı yürüttüğü faaliyetlere teşekkür edilerek destek verilmesi konusunda karar kılındığı belirtildi. DSÖ Genel Direktörlüğü tarafından yapılan açıklama da “Omicron varyantı için neredeyse tüm ülkelerde incelemeler henüz sürüyor. Lütfen çok dikkatli olun. Dünya genelinde ölümlü vakaların ilerleyen haftalarda daha çok artmasından tedirginlik duyuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından gerçekleştirilen açıklamada haftalık 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiği belirtilirken Afrika ve Güney Asya ülkelerine yönelik desteklerin arttırılacağı belirtildi. Türkiye’nin de aralarında olduğu 19 ülke için de uyarı verildi. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ve süreci yöneten Bilim Kurulu’nun aldığı kararların DSÖ Genel Direktörlüğü ile hızlı bir şekilde paylaşılması istendi. Omicron’un Delta’ya kıyasla daha az ağır hastalıklara yol açmasına rağmen halen tehlike arz ettiğini vurgulayan DSÖ “Haftalık can kaybı sayısı neredeyse 50 binlerde ve bu çok fazla. Virüsle yaşamayı öğrenmek, bu ölüm rakamlarını kabulleneceğimiz anlamına gelmemeli.” denildi.

Halen 90 ülkede nüfusun yüzde 40’ına Covid-19 aşısı uygulanamadığını belirten DSÖ, aşılamalardaki açık kapatılmadan salgınla etkili mücadelenin mümkün olmadığının altı çizildi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.