Hoşgeldiniz  

Eğitim-Sen’den Ali Erbaş’a: “Kapatılması gerekilen kurumun başkanı”

İkrar-HA1 | 18 Eylül 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Eğitim-Sen’den Ali Erbaş’a: “Kapatılması gerekilen kurumun başkanı”

İKRAR -Eğitim-Sen, Diyanet İşleri tarafından üniversitelere, öğrenci yurtlarına, hastanelere ve cezaevlerine Kur’an kursları açılmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “Varlığıyla demokrasiyi ve eşit yurttaşlık ilkesini ortadan kaldıran, bu nedenle de kapatılması gereken bir kurumun başkanının üniversitelere de el atmasına izin vermeyeceğimiz bilinmelidir” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş üniversitelere, öğrenci yurtlarına, hastanelere ve cezaevlerine Kur’an kursları açılacağını duyurmuştu. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) tarafından Erbaş’ın bu açıklamalarına tepki gösterildi.

“Ücretlerini alamadıkları için greve çıkan işçilere karşı ‘Grev caiz değildir’ diye cuma hutbesi okutabilen bir kurumun başkanı, cumhuriyetin ve toplumsal yaşamın önemli değerlerinden biri olan laikliği alenen hedef alabilme cesaretini şüphesiz ki din, devlet ve siyaset ilişkilerinin geldiği boyuttan almaktadır. Öyle ki Türkiye’de din, sömürünün meşrulaştırılmasına, her türlü zulme ve haksızlığa adeta kalkan yapılmakta, dini kuralların toplumsal yaşamın bütün alanlarında belirleyici olması hedeflenmektedir” denilen açıklamada üniversitelerin giderek varlık nedenlerinden uzaklaştırılmasının kabul edilemeyeceği vurgulandı.

Üniversiteler özgür bilimin, hakikat arayışının, sanatın ve felsefenin mekânları olduğu ifade edilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:Bu mekânlarda demokrasi, eşitlik ve özgürlük tesis edilmeden üniversitelerin kendilerini var edebilmeleri mümkün değildir.Bu nedenle Eğitim Sen olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın üniversitelerde açacağı kurslara karşı gerekli her türlü adımı atacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır. Varlığıyla demokrasiyi ve eşit yurttaşlık ilkesini ortadan kaldıran, bu nedenle de kapatılması gereken bir kurumun başkanının üniversitelere de el atmasına izin vermeyeceğimiz bilinmelidir.

HABER MERKEZİ

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.