Hoşgeldiniz  

Ekim Polat’ın Durumu Ağırlaştı…

Muhabir 24 | 08 Haziran 2020 | Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet A- A+

Ekim Polat’ın Durumu Ağırlaştı…

F Oturumu eyleminde bu hafta 23 yaşındaki hasta tutuklu Ekim Polat’ın durumuna dikkat çeken insan hakları savunucuları, annesinin oğluna dair endişelerini kamuoyuyla paylaştı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta gerçekleştirdikleri “F Oturumu” eylemlerini, 428’inci haftasında salgın nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden sürdürdü. Bu haftaki eylemde Manisa Akhisar T Tipi Hapishanesi’nde kalan ağır hasta tutuklu Ekim Polat’ın durumuna dikkat çekildi.

ENGELLER ÖLÜM GETİRİYOR

Cezaevinde geçtiğimiz hafta kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren hasta tutuklu Vefa Kartal’ı hatırlatan Komisyon üyesi Meral Nergis Şahin, mahpusların sağlığa erişim hakkı önüne konulan engeller nedeniyle mağdur edildiğini, bu durumun kimi zaman ölümle sonuçlanabildiğini dile getirdi.

SAYISIZ HAK İHLALİ YAŞANIYOR

Son süreçte kendilerine gelen başvuruların virüs salgını nedeniyle sağlık ve yaşam hakkı ihlalleriyle ilgili olduğunu paylaşan Şahin, “Mahpusların revire, hastanelere sevklerine getirilen kısıtlamalar, uzman hekime ulaşmadaki zorluklar, zorunlu ameliyatların ve muayenelerin yapılmaması, kontrol randevularına zamanında götürülmemeleri, hayati öneme sahip zorunlu ilaçların verilmemesi biçimindeki uygulamalar devam ediyor. Bu hal mahpusların yaşam haklarını tehdit etmeye devam etmektedir. Ayrıca, mahpusların bağışıklık sistemlerini güçlendirecek yeterli ve gerekli beslenme olanakları halen sağlanmamaktadır. Vegan, vejetaryan ya da diyet beslenmesi gereken mahpusların gıda ihtiyaçlarının göz ardı edilmesi sorunu daha da büyütmektedir. Mahpusların tercihleri de göz önünde bulundurularak gıdaya erişimleri önündeki engeller kaldırılmalıdır” diye belirtti.

HASTALIKLAR ARTI

Komisyon üyesi Mehmet Acettin ise, hasta tutuklu Ekim Polat’ın sağlık durumuna hakkında bilgileri verdi. 2016 yılında İstanbul İkitelli’de gözaltına alınıp, tutuklanan 23 yaşındaki Polat, Silivri L Tipi ve Bandırma T Tipi hapishanelerinin ardından 2019 yılında Manisa Akhisar T Tipi hapishanesine sevk edildi. Yargılandığı davada 24 yıl hapis cezası verilen Polat’ın sağlık durumu tutuklu bulunduğu süreçte giderek ağırlaştı.
Acettin, annesi Songül İlker’in oğlu ile ilgili aktarımlarını da paylaştı. Anne İlker’in aktarımları şu şekilde: “Hapishane koşullarında oğlumun hastalıkları arttı. Kalp ritim bozukluğu, KOAH, Kemik Erimesi ve Hipofiz hormon dengesizliği sorunları var. Bu hastalıkları sebebiyle zorunlu olarak kullanması gereken ilaçlar kendisine verilmiyor. Hapishane koşullarının düzeltilmesi amacıyla açlık grevine girmiş ve beslenme dengesi de bozulmuştur. Açlık grevi sonrasında da beslenme diyeti yapamamıştır ve oğlum Ekim’in hastalıkları ciddi boyuttadır. Covid-19 salgını nedeniyle hapishanedeki riskli ortam ve yeterli tedbirlerin alınmaması dolayısıyla oğlumun yaşamından endişe duymaktayız. Haksız, hukuksuz biçimde ve adil yargılanma yapılmadan verilen ağır cezaya üzülürken hiç olmazsa hastalıklarının tedavisi için gerekli sağlık koşullarının sağlanması, tedavilerinin yanımızda ve kontrolümüzde yapılması için tahliye edilmesini istiyoruz.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.