Hoşgeldiniz  

Ekrem İmamoğlu: “11 Milyon Dolarlık arsayı KİPTAŞ 47 Milyon Dolara satın almış”

Haberci34 | 31 Mayıs 2021 | Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Ekrem İmamoğlu: “11 Milyon Dolarlık arsayı KİPTAŞ 47 Milyon Dolara satın almış”

İKRAR – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Ekrem İmamoğlu, AKP döneminde İBB’ye bağlı KİPTAŞ A.Ş. için Başakşehir İlçesinde arsa yolsuzluğu yapıldığına dair kayıtlar olduğunu belirtti. İmamoğlu döneminde soruşturulması için suç duyurusunda bulunulduğu ancak İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izninin verilmediğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni sosyal konut projesi Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİPTAŞ) Tuzla Meydan Evler’in temel atma töreninde Başakşehir’de KİPTAŞ üzerinden yapılan arsa yolsuzluğunu yeniden dile getirdi. “Beni çok rahatsız eden şeyler var” diyen İmamoğlu, “Örnek vermem gerekirse, bugün günlerden pazartesi. Pazartesi günü KİPTAŞ yönetim kurulu kararı alıyor, diyor ki ‘Ben Başakşehir’deki şu arsayı satın alacağım.’ Bir gün sonra bu arsayı, ne hikmetse, bir uyanık 11 milyon dolara alıyor. Cuma günü de KİPTAŞ bu arsayı bu uyanıktan 47 milyon dolara satın alıyor. 28 milyon dolar arada fark” dedi. 

“11 MİLYON DOLARA SATIN ALINIYOR, KİPTAŞ’A 47 MİLYON DOLARA SATILIYOR”

Ekrem İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Kim bu uyanık? Onların da kayıtları var. Kim bu yönetim kurulu? Onların da kayıtları var. Burayı alıyor 47 milyon dolara. Belki ufak tefek rakamsal hatalarım olabilir. Proje yapıyoruz 300-400 konutluk. KİPTAŞ’ın önünde de maketi yapılıyor. Böyle kocaman bir maket. Burayı biz yönetimi aldıktan birkaç ay sonra ‘Yeşil alan yaptık’ diye karar alınıyor. Buna derler ki bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu.”

Bunun önüne geçilmesi gerektiğini dile getiren İmamoğlu, “Yapılan her yanlış vatandaşa yapılan yanlıştır. Suç duyurusunda bulunduk ama İçişleri Bakanlığı ‘Sen soruşturamazsın’ dedi ve kendisi aldı dosyayı. Merakla bekliyoruz” diye konuştu.

İmamoğlu anlattığı yolsuzluğu ilk olarak Ocak 2021’de gündeme getirmiş, “27 milyon dolar…AK Parti ile bağı olan o şirketin cebine gidiyor. Soruşturma dosyalarımızdan biri bu. Bu soruşturmayı ben açtım, İçişleri Bakanı da geldi bu dosyalarımıza el koydu” ifadesini kullanmıştı.

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.