Hoşgeldiniz  

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarından dolayı hapsi isteniyor

İkrar-HA1 | 28 Mayıs 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarından dolayı hapsi isteniyor

İKRAR – İktidar, yargı eliyle muhalif belediye başkanlarını rahatsız etmeye devam ediyor. İktidarın en çok hedefinde olan CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Yüksek Seçim Kurulu üyelerine alanen hakaret etmek suçundan hazırlanan iddianamede 4 yıl 1 ay hapsi isteniyor. 

Hazırlanan iddianamede, İmamoğlu’nun 4 Kasım 2019 günü Üsküdar Fethipaşa Korusu’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamalar sırasında “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan şeylere, biten şeylere baktığımızda, tam da işte 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır…” şeklindeki söylemiyle suç YSK üyelerine alenen hakaret ettiği iddia edildi.

İddianamede, söylem içeriğinde yer alan ‘ahmak’ kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre ‘aklını gereği gibi kullanamayan, bön, budala, aptal’ anlamlarını taşıdığı belirtildi.

İddianamede, “Kurul üyelerinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek nitelikte olduğu, İBB Başkanlığı seçiminin 6 Mayıs 2019 tarihinde YSK tarafında iptal edildiği nazara alındığında söylemin kamu görevlisi olan ve kurul halinde çalışan mağdurlara yönelik olduğu hususunda tereddüt bulunmadığı” ifadeleri kullanıldı.

İmamoğlu’nun ‘Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen hakaret’ suçundan dava açıldı.

Dava, ilerleyen günlerde İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.