Hoşgeldiniz  

Ekşi elma kokusuyla gelen katliam; Halepçe…

İkrar-HA1 | 16 Mart 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Ekşi elma kokusuyla gelen katliam; Halepçe…

İKRAR – 16 Mart 1988’de Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in emri ile Kuzey Cephe Komutanı Korgeneral Al-Majid öncülüğünde Irak hava kuvvetlerine ait uçakların kimyasal silahlarla Halepçe kasabasını bombaladı. Saldırıda binlerce insan yaşamını yitirdi. Resmi kaynaklara göre de 20 bin insan yaralandı.

Halepçe’de Kürt halkının Irak hükümetinin baskı ve zorba dayatmalarına karşı baş kaldırması sonrasında reva görülen bu kimyasal saldırıda on binlerce çocuk hayatını kaybetti. Saldırı sonrasında Halepçe Irak Ordusu tarafından işgal edildi. 

KÜRTLERİN HAKLI İSYANI

İran – Irak Savaşının başlaması ile Irak hükümeti Kürtler üzerine daha çok baskı uygulamış, Irak’ta Kürtler istenmeyen halk olarak hükümet tarafından ilan edilmişti. Irak ordusu içinde görev alan Kürt askerler tasfiye ediliyor hatta cezalandırılmaya başlamıştı. İran ordusunun Kuzey Irak’ı işgal etmesinin ardından Kürtler bağımsızlık hareketi başlatmış, Celal Talabani’nin liderliğini yaptığı Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne bağlı peşmerge birlikleri İran ordusu ile birlikte hareket etmeye başlamış ve bağımsızlık hareketi resmen başlamıştı. Arap tarihinde gerçekleşen en kanlı Kürt İsyanı olarak anlatılan bu isyan sonrasında Irak ordusu Kuzey Irak bölgelerinde üstünlüğünü yitirmeye başlamış hatta birçok bölgeden geri çekilmek zorunda kalmıştı. Talabani öncülüğünde ki peşmerge birlikleri Irak ordusu ile artık fiilen çatışmaya başlamıştı. Irak’ın diktatör lideri Saddam Hüseyin’de Kürtlerin bu ilerleyişini önlemek amacıyla ordusunun Kuzey Cephe sorumlusu Ali Al-Majid’e Kürtler için tarihi önemi olan Halepçe kasabasının kimyasal silahlarla vurulması talimatını vermişti. Ortadoğu’da gerçekleşen en kanlı soykırımlarının gerçekleşmesi talimatı derhal karşılık bulmuş ve 16 Mart 1988 sabahında tarihe “Kanlı Cuma” olarak işleyen soykırım gerçekleştirilmiştir. Halepçe semalarında uçan Irak hava kuvvetlerine ait 8 adet MİG-23 uçağından atılan kimyasal silahlarla Halepçe vurulmuştur.

EKŞİ ELMA KOKUSUYLA GELEN ÖLÜM

Irak ordusu tarafından vurulan Halepçe’de halk ekşi elma kokusuyla yayılan ölümü hissetti. İlk bombardımanlarda resmi kaynaklara göre 10 bine yakın Kürt katledildi. Resmi olmayan kaynaklara göre de 15 Bin Kürt katledildi. Katliamın olduğu sıralarda Saddam Hüseyin resmi devlet televizyonundan “Hain Asi Kürtler bastırılmıştır. Temizlenmiştir” diyerek operasyonu duyurmuştur. Kimyasal saldırı sonrasında Halepçe’de günlerce ölümler yaşanmaya başlanmıştır. Gerçekleştirilen araştırmalarda Halepçe’de engelli doğan çocukların oranının ABD’nin atom bombasıyla vurduğu Nagazaki ve Hiroşima’dan 5-6 kat daha fazla olduğunu ve Saddam Hüseyin’in kullandığı bombaların aleni bir şekilde soykırım yapmak istediği belirtildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından Irak’ın diktatör ve zalim lideri Saddam Hüseyin için Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinde “Soykırım” yapma suçundan soruşturma başlatılsa 1988’de işlenen suçtan 2006’da hüküm giymiş ve idam edilmişti. 

HALEPÇE KATLİAMI UNUTULMADI

Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından her 16 Mart günü kara bir gün ilan edilir ve katliamda hayatlarını kaybeden on binlerce insan anılır. Irak Yüksek Ceza Mahkemesi, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin talebi doğrultusunda Halepçe Katliamını resmi olarak “Soykırım” olarak tanıdı. 

 

 

İKRAR HABER AJANSI

(Haber Merkezi)

 

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.