Hoşgeldiniz  

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz Dersim’de; “Madenciliğe karşı mücadele etmemiz gerekiyor”

İkrar-HA1 | 17 Ekim 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz Dersim’de; “Madenciliğe karşı mücadele etmemiz gerekiyor”

İKRAR – Dersim’e gelen Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Dersim Merkez ziyareti sonrasında uzun bir süredir uluslararası maden şirketlerinin hedefinde olan Dersim’in Ovacık İlçesini ziyaret etti. Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ü ziyareti sonrasında vatandaşlarla bir araya gelen EMEP Genel Başkanı Akdeniz “Burası eğer siyanürle zehirlenirse, maden ocaklarıyla talan edilirse burada yaşam biter, hayvancılık bite, arıcılık biter, doğa biter. Buna karşı da hep beraber mücadele etmemiz gerekiyor” ifadesini kullandı.

EMEP Dersim İl ve İlçe yöneticileri ile birlikte Ovacık İlçesini ziyaret eden EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, işsizlik oranın en yüksek rakamlarda olduğu Ovacık’ta ülkenin her yerinde işsizlerin miting yapması gerektiğini belirtti.

“HAYVANCILIK, TARIM BİTMİŞ DURUMDA”

Hayvancılığın, tarımın bitmiş durumda olduğunu söyleyen Akdeniz “İşsizlik çığ gibi büyüyor, mazota zam geliyor, tohum, yem, fiyatları artıyor, köylüler alamıyor. Bu talepler ekseninde yekvücut olursak bütün partiler ayağını ona göre denk alır, ama bu yapılamazsa yukarıdaki görüşmeler pazarlıklar şunlar bunlar fraksiyonel kaygılarla akamete uğrar.” dedi.

“HALKIN BEKLEYECEK TAHAMMÜLÜ YOK”

Halkın bir buçuk yıl seçim bekleyecek tahammülünün olmadığını söyleyen Akdeniz, “Borç ödemeleri kapıda, herkes borçlu. 2022’de ödeyeceğimiz borç faiz miktarı 240 milyar lira bizim cebimizden çıkacak. Orta vadeli hükümet programını açıkladı Erdoğan. 4 yılda ödeyeceğimiz vergi borcu 1 trilyon lira. Yani bu ülkenin kaynakları, bu ülkenin hazinesi zenginlere tekellere akıyor. Bütün vergi yükü yine bizim sırtımıza biniyor. Bu kış zor geçecek çok ağır geçecek. Enerji patronları bastırıyor, %45 zam istiyorlar. Temel tüketim maddeleri aynı şekilde, köylülük de kan ağlıyor.” dedi.

“BÜTÜN GÜCÜMÜZLE DESTEKLERİZ”

Zamlara ve hayat pahalılığına karşı, güçbirliği yapıp meydanlara çıkma, miting yapma önerisinde bulunan Akdeniz “Bu mitingi partiler adına yapmamız da gerekmez. Biz bütün gücümüzle bunu destekleriz. Damızlık koyun yetiştiricileri birliği, arıcılar birliği, köy kooperatifleri, ziraat odaları, ekoloji örgütleri, ne varsa bunlar bir araya gelsin ‘Artık bu gidişata dur diyoruz, yeter diyoruz’ desin biz bütün gücümüzle bunu destekleriz. Seçimin de sandığın da güvenliği budur.” diye konuştu.

“MADEN ŞİRKETLERİNE KARŞI MÜCADELE ETMEMİZ GEREKİYOR”

Ovacık bölgesinin ekolojik bir bölge olduğu söyleyen Akdeniz şöyle devam etti: “Bu bölge endemik bitki türlerinin çok güçlü olduğu bir bölge. Dünya çapında önemli bir yer. Maden ocakları, maden şirketleri tekellerde gözünü buraya dikti. Bu bölgede bir hazırlık yapmak gerekiyor, madenci şirketlerine, altın şirketlerine karşı. Çünkü Erzincan’dan buraya doğru geliyorlar. Burası eğer siyanürle zehirlenirse, maden ocaklarıyla talan edilirse burada yaşam biter, hayvancılık bite, arıcılık biter, doğa biter. Buna karşı da hep beraber mücadele etmemiz gerekiyor.”

“OVACIK BELEDİYESİNE ZİYARET”

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ve beraberindeki heyet, Ovacık belediye başkanı Mustafa Sarıgül’ü makamında ziyaret etti. Belediyenin çalışmalarına dair görüş alışverişinin yapıldığı görüşmede karşılıklı öneriler sunuldu. Sarıgül, belediyenin projelerinden bahsetti. Ekonomide ki durumun küçük belediyelerin İş yapma kabiliyetini zayıflattığına dikkat çeker “Çimento, plastik boru, zamlandı. Bu küçük belediyelerin bir sorunu” dedi.

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.