Hoşgeldiniz  

EPDK’den Cemevi yorumu “İbadethane kararını Diyanet’e sormamız gerek”

İkrar-HA1 | 04 Şubat 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

EPDK’den Cemevi yorumu “İbadethane kararını Diyanet’e sormamız gerek”

İKRAR – İktidarın enerji politikalarının çökmesinin ardından artan elektrik faturalarından yurttaşlar mağdur olurken “İbadethane” statüsünde kabul edilmeyen ve bu hukuki statünün verilmemesinden dolayı da kamu imkanlarından mahrum bırakılan, yurttaşların lokmaları sayesinde hizmet vermeye gayret eden Cemevleri Elektrik şirketleri tarafından “Ticarethane” olarak kabul ediliyor. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na yazdığı resmi yazı ile Cemevlerinin ticarethane statüsünden çıkarılmasını ve ibadethane olarak değerlendirilmesi talebini iletti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na verilen cevapta cemevlerine ibadethane statüsünün verilmesi konusunda karar verici kuruluşun iktidarın resmi inancının propagandasını yapan ve Alevilere yönelik ayrıştırıcı ve inkar düşüncelerinin zikredildiği Diyanet İşleri Başkanlığı olduğu belirtildi.

 

HABERİN VİDEOSU;

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na verilen cevapta 6446 sayılı kanun hatırlatılarak elektrik tüketici grupları belirtilerek söz konusu mesken, sanayi, ticarethane, tarımsal sulama ve aydınlatma grupları oluşturulduğu ve Cemevleri bu gruplar arasında hukuki herhangi bir dayanak olmadığı için dernek ve vakıf üzerinden değerlendirilerek ticarethane olarak belirtildiği ifade edildi. 2004 Yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında ibadethanelerin elektrik, su ve doğalgaz giderlerinin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından karşılanması kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda Kilise, Sinagog ve Camilerin tüm masrafları kamu imkanları kullanılarak karşılanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yönergeleri, TBMM’de alınan birçok kararda örnek verilerek Cemevleri’nin ibadethane olarak kabul edilmediği çeşitli örneklerle açıklandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı adına Ahmet Özkaya tarafından imzalanan resmi yazıda Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilip edilmediği ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’na da bir yazı yazılacak. Devlet kurumlarının bir inancı tanımlamak için başka bir inançtan fetva bekler gibi olur görüşü talep etmesi de Alevilerin mevcut resmi inanç tarafından baskılandığını da gözler önüne serdi.

 

“ELEKTRİK MESELESİ ALEVİLER İÇİN YENİ BİR MESELE DEĞİL”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez İKRAR Haber Ajansı Muhabirine “Bu elektrik meselesi Cemevleri için yeni bir mesele değil. Biz Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı olarak daha önce de yargıya başvurmuştuk. Bu bir haksızlıktır. Yaptığımız başvuruda ücretsiz elektrik istiyoruz demedik. Tüm ibadethanelere nasıl bir tarife uygulama varsa onu istiyoruz. EPDK hemen Diyanet’e başvurdu. Bizlere verdiği cevapta da bizim de Diyanet’e başvurmamızı istedi. Diyanet bizim muhatabımız değildir dedik” dedi.

“DİYANET İLE İLİŞKİNİZ BİZİ İLGİLENDİRMİYOR YASALAR AÇIK, DİYANET KARAR VERİCİ”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Diyanet ile görüşün cevabına Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı hiçbir şekilde Diyanet ile muhatap olmayacağını belirtmesi üzerine EPDK “Bizim Diyanet ile ilişkiniz bizi ilgilendirmiyor, Diyanet kanunlar gereği karar verici konumdadır” dedi. HBVAK Genel Başkanı Ercan Geçmez ” Cemevleri olarak elektriği ticarethane olarak kullanıyoruz. Son yapılan %120 zam ile birlikte en çok biz etkilendik. Cemevleri, Aleviler olarak eşitlik istiyoruz. Başka ibadethanelere tanınan haklardan yararlanmak istiyoruz” dedi.

“SADECE ELEKTRİK DEĞİL BAZI KENTLERDE SUYU DA TİCARETHANE STATÜSÜNDE KULLANIYORUZ”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez “Sadece elektrik değil su da da aynı durum söz konusu. Ankara’da biz suyu da ticarethane statüsünde kullanıyoruz” dedi. “İstediğimiz şey adalet sadece. Kamusal hizmetler verdiğimiz kurumlarımızda biz cenaze hizmetleri görüyoruz, Alevi yurttaşlarımızın Cem ibadetlerini görüyoruz. Kamu bunları ücretsiz yapması gerekirken biz bunları ücretsiz yapıyorken kamu kurumları bizden elektrik ve su gibi temel hakkımız olan hizmetleri ücretlendirerek bizi zor duruma sokuyor” dedi.

“BİZİM BU TALEBİMİZİ BİZDEN ÖNCE ADALETLİ SÜNNİ İNSANLARIN DİLLENDİRMESİ GEREKİYOR”

 Yıllardır Cemevlerinin ibadethane olarak tanınması için mücadele ettiklerini belirten Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez “Bizim bu mücadelemizi bizden daha çok yüreğinde adalet hissi olan sünni canların müdahale etmesi, bizim haklarımızı savunması gerekmektedir” dedi.

 

HABER MERKEZİ

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.