Hoşgeldiniz  

Erdoğan – Biden görüşmesi sonrası Beyaz Saray’dan açıklama: “Hukukun üstünlüğü ilkesine sadakat”

İkrar-HA1 | 31 Ekim 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Erdoğan – Biden görüşmesi sonrası Beyaz Saray’dan açıklama: “Hukukun üstünlüğü ilkesine sadakat”

İKRAR – G20 Toplantısı kapsamında Roma’da bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesi ile ilgili Beyaz Saray Basın Sözcülüğünden açıklama geldi. ABD’den gelen açıklama sonrasında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı talimatı ile Anadolu Ajansı’da görüşmenin detaylarını paylaştı. ABD S-400’ler konusunda tavrını sürdüreceğini Erdoğan’a iletti. Erdoğan’ın da iki dost ve müttefik ülkenin ilişkilerinin iyileştirmesi gerektiğini belirtti.

AA’nın aktardığına göre; Erdoğan’ın Biden ile görüşmesinde iki ülke ilişkilerini güçlendirmek ve geliştirmek için ortak mekanizma kurulması konusunda mutabık kalındığı bildirildi. Görüşmede ayrıca, ikili ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda atılacak adımlar ele alındı. NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapılan zirvede iklim değişikliği konusunda karşılıklı atılan adımlardan duyulan memnuniyet de dile getirildi.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA: S-400 VURGUSU

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise, görüşmeye ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

“Biden, yapıcı ilişkileri sürdürme, işbirliği alanlarını genişletme ve fikir ayrılıklarını etkin bir şekilde yönetme arzusunun altını çizdi. Biden, Türkiye’nin Afganistan’daki NATO misyonuna yaklaşık yirmi yıldır yaptığı katkılardan dolayı takdirini dile getirdi. Liderler, Suriye’deki siyasi süreci, Afganlara insani yardımın ulaştırılmasını, Libya’daki seçimleri, Doğu Akdeniz’deki durumu ve Güney Kafkasya’daki diplomatik çabaları ele aldı.”

Açıklamada ayrıca, savunma ortaklığını ve Türkiye’nin NATO müttefiki olarak önemini vurgulayan Biden’ın yine de Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alınmasından duyulan endişelerini dile getirdiği kaydedildi. Biden ayrıca güçlü demokratik kurumlar, insan haklarına saygı ve barış ve refah için hukukun üstünlüğünün öneminin altını çizdi.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.