Hoşgeldiniz  

Erdoğan talimatı verdi iki saatte 1 Milyar Dolar bozduruldu

İkrar-HA1 | 21 Aralık 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Erdoğan talimatı verdi iki saatte 1 Milyar Dolar bozduruldu

İKRAR – Ekonomide yaşanan kriz tüm hızıyla devam ediyor. AKP’li Cumhurbaşkanı dün bakanlar kurulu toplantısı sonrasında gerçekleştirdiği açıklamadan hemen sonra Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra şuana kadar 1 Milyar Dolar TL olarak dönüştürüldü” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın kendisine yakın iş dünyasından isimlere dolarlarını bozdurması talimatını verdi. Dolar 18,51 seviyesinden 11’e kadar geriledi. 

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Habertürk’te katıldığı bir programda Erdoğan’ın açıklama yaptığı sırada 1 milyar doların satıldığını söyledi.

Çakar’ın konuşmasında öne çıkan satırlar şöyle:

 

“Benim için sürpriz olmadı. Kurun bu kadar yükselmesinin çok bir ekonomik temeli yoktu. Her şey biraz zamanın ruhu içinde değerlendirmek lazım.

 

Geçen sene pandemi çıktı farklı varyantları var. Pandemiyle tedarik zincirleri bozuldu, üretim aksadı, insanlar yatırımlarını öteledi dünya için konuşuyorum. Çin’de üretim ciddi anlamda aksadı. navlun fiyatlarının artışı enerji fiyatlarında ciddi artışlar söz konusu oldu. Erdoğan’ın açıklaması sırasında 1 milyar dolar satıldı. Yarın bunun çok daha artacağı kanaatindeyim.

Petrol fiyatı 40 dolardan 85 dolara çıktı. Bizim ülkemiz gibi özellikle enerji ithalatçısı ülkelerde, iklim değişiklikleri dolayısıyla bütün dünyada tarımsal üretim kısmen aksadı bu da dünyada ciddi bir enflasyona neden oldu.

Enflasyonun yüzde 21 seviyesine geldiği ortamda hane halkı ve firmalar kendi pozisyonlarını korumak kaydıyla TL tasarruflarını farklı enstrümanlarda değerlendirmek istediler. Özellikle firmaların döviz alımlarının temeline bakıldığında döviz yükümlülükleri kapsamında döviz alırlar. Hane halkının döviz talebinin temel nedeni enflasyon karşısında parasının değerini koruma kaygısıydı.

 

Türkiye’de 5.4 trilyon TL mevduatımız var. Bu mevduatın yüzde 64’ü yabancı parada yüzde 34’ü TL’de. 2007-2008’lerde TL lehine yüzde 70’lere kadar çıkmıştı. 2000’lerde yabancı para lehine yüzde 60’larda görürsünüz. Bu sisteme kamu ve özel bütün bankalar dahil olabilecek.

Sabah bizim şubeye geldiğinizde sizin 100 bin dolarınız olsun. Bugün itibariyle bozmak istediğinizde neticede bu bir ürün. Size belli bir vade vereceğiz. O vade sonuna geldiğinde kur hangi seviyedeyse biz o günkü kurdan paranızı değerlendiriyor olacağız”

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.