Hoşgeldiniz  

Erdoğan’ın arkadaşı SAYIŞTAY Başkanı oluyor

İkrar-HA1 | 17 Haziran 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Erdoğan’ın arkadaşı SAYIŞTAY Başkanı oluyor

İKRAR – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşı Metin Yener, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla Sayıştay Başkanlığı için önerilecek iki aday arasında yer aldı.

Kamu kurumlarındaki usulsüz hesap işlemlerini ve yolsuzlukları açığa çıkarmakla görevli Sayıştay’a, Saray’da görevli genel müdürün ‘tayin’ edilmesi için harekete geçildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan önseçimi, Cumhurbaşkanı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener ile Sayıştay 6’ncı Daire üyesi Mehmet Aksoy kazandı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Sayıştay adaylarını belirlemek üzere, AKP Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Komisyonda, görev süresi 23 Haziran’da dolacak Sayıştay Başkanı adaylığı için seçim yapıldı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ilk olarak ad çekme yöntemiyle Tasnif Komisyonu oluşturuldu. Sayıştay Başkanlığı için mevcut Başkan Seyit Ahmet Baş, Abdullah Şimşek, Abdullah Doğru, Ahmet Tezcan, Beyami Özdemir, Mustafa Sakal, Ahmet Gümüş, Mehmet Aksoy, Fikret Çöker, Özcan Rıza Yıldız, Hasan Ayrancı ve Metin Yener aday oldu. Ön Seçim Geçici Komisyonu’nda yapılan seçimde, AKP ve MHP milletvekillerinin desteklediği Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener’e 10 oy çıktı. Sayıştay 6’ncı Daire üyesi Mehmet Aksoy ise sekiz oyla ikinci sırada yer aldı.

Seçim sonucuna göre en fazla oyu alan Yener ve Aksoy’un isimleri TBMM Genel Kurulu’na bildirildi. İki adaydan biri Genel Kurul’da yapılacak gizli oylamada Sayıştay’ın yeni başkanı seçilecek. Sayıştay Başkanlığı seçiminin önümüzdeki hafta yapılması planlanıyor. Yener’in, Sayıştay’ın yeni başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

(HABER MERKEZİ)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.