Hoşgeldiniz  

Erdoğan’ın NATO açıklamasına İsveç’ten ayar: “Karşılığında bir şey istiyor, veririz ve susar”

İkrar-HA1 | 14 Mayıs 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Erdoğan’ın NATO açıklamasına İsveç’ten ayar: “Karşılığında bir şey istiyor, veririz ve susar”

İKRAR – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği adaylıkları ile ilgili yaptığı açıklama ile ilgili İsveç Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde “Erdoğan arada bir böyle bağırır çağırır ama biz artık onun dilini anlıyoruz. Sanırım İsveç’ten NATO üyeliğine onay vermesi karşılığında bir şeyler istiyor ve biz de cömertiz bu konuda veririz ve o da susar” dedi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine dair AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın , “veto ederiz” sinyali vermesi iki ülkede gündem yarattı. İsveç Dışişleri Bakanı, Erdoğan’ın açıklamasını, “Karşılığında bir şey isteyebilir veririz ve o da susar” açıklamasından sonra Finlandiya Dışişleri Bakanı da açıklama yaptı. Bakan yaptığı açıklamada “Türkiye ilişkilerimiz kılıç mesafesindedir. Türkiye’nin Finlandiya’ya karşı herhangi bir rahatsızlığı yoktur konu sadece İsveç ile alakalıdır” dedi.

Cuma namazı sonrasında açıklamalar yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sorulan Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine aday olduğu sorusuna Erdoğan “NATO’nun kurucularından olan bir ülkeyiz biz. Süreçten, başvurulardan ve iletişimden haberimiz olmadan aday ülke olarak kamuoyuna bu ülkelerin lanse edilmesi doğru değildir. NATO Genel Sekreteri bir zahmet edip gelip bize durumu izah edecek. Bizde durumu anlayacağız. Böyle emri vaki bir şekilde bir süreç işletilirse veto hakkımızı kullanır ve süreci askıya alırız” açıklaması uluslararası kamuoyunda yankılandı. Bazı batı medyası Erdoğan’ın Putin’in planlarına yardımcı olmak için böyle bir görev üstlenebileceğini belirtirken bazı basın grupları da Erdoğan’ın ülkesinde yaşadığı ekonomik krize çözüm bulabilmek için yüklü miktarda para istediğini belirttiler. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin açıklaması ise kamuoyunda büyük ses getirdi. Linde “Türkiye Cumhurbaşkanının bu tarz çıkışları hep oluyor. Bir gün bakıyorsunuz NATO üyesi ülkelerle dahi savaş aşamasına geliyor, ertesi gün hiç bir şey olmamış gibi davranabiliyor. ABD ve Rusya ilişkileri konusunda Türkiye’nin duruşunu biliyoruz. Erdoğan uzun bir süredir kamuoyunda biliniyor, biz de tanıyoruz. Bağırır çağırır ama biz onun dilini anlıyoruz. Sanırım İsveç’ten NATO üyeliğine onay vermesi karşılığında bir şeyler istiyor ve biz de cömert bir ülkeyiz. Hayati bir konu ve düşünme fırsatımız olmamalıdır. Veririz ve o da susar” dedi.

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.