Hoşgeldiniz  

Erdoğan’ın ziyaret ettiği Cemevi AVF’den ihraç ediliyor

İkrar-HA1 | 10 Ağustos 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Erdoğan’ın ziyaret ettiği Cemevi AVF’den ihraç ediliyor

İKRAR – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Muharrem Ayı’nda ziyaret edilen ve ziyaretinin öncesi ve sonrasında gerek AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı gerekse Cemevi yönetimi büyük ve sert eleştirilere maruz kalmıştı. Cemevi’nde Atatürk, Hz. Ali ve Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin portrelerinin indirilerek yerlerinin değiştirilmesi gibi tartışmalar günlerdir devam ediyor. Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF) Erdoğan’ın ziyaret ettiği Hüseyin Gazi Cemevi’ni AVF’den ihraç ediyor.

 

 

ALEVİ VAKIFLAR FEDERASYONU tarafından gerçekleştirilen açıklama;

Sayın Cumhurbaşkanımızın,

20 yıllık iktidarı süresince ilk defa bir Cemevini ziyaret etmesi Alevilere saldırılarının yapıldığı bir dönemde son derece önemli olduğu gibi toplumu kucaklayıcı ve birleştirici bir ziyarettir. Bu anlamda bu ziyareti önemsiyoruz.

Bu ziyaretin öncesi ve sırasınca yaşananlar ise bizleri ziyadesiyle üzmüştür.

Öncelikle. Federasyonumuz bileşeni olduğu halde, başından itibaren vakıf yönetimi tarafından Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti hakkında tarafımıza en ufak bilgi dahi verilmemiştir.

Alevi – Bektaşî toplumunun yüzyıllar boyunca geliştirdiği, yaşadığı zulüm ve baskılara rağmen bugünlere getirdiği yüce değerleri, basit çıkar hesaplarıyla ayaklar altına alan, Alevi – Bektaşî toplumunun en kutsal değerlerinden olan, “Muharrem / Matem”; ve inanç ritüellerimizin fütürsuzca istismar edilmesine sessiz kalan Hüseyin Gazi kültür ve sanat vakfı yönetimini kınıyor ve Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı hakkında Federasyonumuzun Yönetim kurulunun aldığı karar gereği ihraç işlemlerine başladığımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.