Hoşgeldiniz  

Eski Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ hakkında hapis cezası talebi

İkrar-HA1 | 09 Haziran 2022 | Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Eski Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ hakkında hapis cezası talebi

İKRAR – Bir gazetede yayınlanan yazısı ile Askeri Darbe çağrısında bulunduğu iddiası ile hakkında soruşturma başlatılan Genelkurmay Eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında hazırlanan iddianame’de 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası isteniyor.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında, 4 Ocak 2021 tarihinde Cumhuriyet gazetesine verdiği söyleşide kullandığı ifadeler nedeniyle “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçuyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

Başbuğ, gazetede “Türkiye Cumhuriyetinde Güç Odaklarının Mücadelesi” serisinin üçüncü kitabına ilişkin yaptığı söyleşide “darbe imasında” bulunduğu iddiasıyla yargılanıyor.

Başbuğ, söz konusu söyleşide, “Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı alınmış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi açıkça milletin siyasi idaresine de vurulacak bir darbe olurdu” ifadelerini kullanmıştı.

Savcılık mütalaasında sözlerin eleştiri ve düşünce özgürlüğü sınırlarını aşar nitelikte olduğu, kamuoyunda ve toplumun bir kesimi tarafından tepkiyle karşılandığı, birçok şikayet ve ihbarın yapıldığı, bu haliyle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin gündeme geldiği belirtildi.

İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, mütalaaya katılmadıklarını belirterek savunma yapmak üzere süre talebinde bulundu. Mahkeme de savunma için süre vererek duruşmayı erteledi.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.