Hoşgeldiniz  

Evsiz yurtsuz kalan öğrenciler “Barınamıyoruz” eyleminde 3’üncü günde

İkrar-HA1 | 22 Eylül 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Evsiz yurtsuz kalan öğrenciler “Barınamıyoruz” eyleminde 3’üncü günde

İKRAR -İzmir’de Yurtsuzlar, nöbetlerinin üçüncü gününde Hasanağa Bahçesi İİBF önünde bir araya geldi. İzmir Üniversite Dayanışması’nın da çağrı yapmasıyla grup bu gece daha kalabalık. Eğitim-İş Sendikası da üniversitelilere desteğe geldi. Üniversiteliler “Saraylarınız var, yatacak yerimiz yok” ve “Barınamıyoruz, sokaklardayız” yazılı pankartları tutarak açıklama yaptı. Açıklamalara CHP ve HDP’li Milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda siyasi ve sivil toplum örgütleri temsilcileri destek veriyorlar. 

Yurtsuzlar adına açıklamayı Zehra Akbıyık okudu. Akbıyık, “Bugün İzmir’de Yurtsuzlar olarak nöbetimizin üçüncü günündeyiz. Bizler pandemi sonrası eksik ve yetersiz yurtlar ve fahiş kira fiyatları nedeniyle kazandığımız üniversitelerin bulunduğu şehirlere gelemiyoruz. KYK yurtlarında 20 bininci yedekte olan arkadaşlarımız var. Pandemi sürecinde niteliksiz online eğitim ile yüz yüze gelmiş olan bizler şimdi de barınma sorunlarıyla yüz yüzeyiz” dedi. Akbıyık açıklamaya şöyle devam etti:

”‘650 TL neyinize yetmiyor’ diyenlere karşı bizler memleketin farklı yerlerinde sokaklarda kalan üniversitelileriz. Sokakta bir arada kalamazsınız diyenleri de duyduk, evimiz yok diye gözaltına alanları da. Bütün bunlara karşı birlikte mücadele edersek kazanabileceğimizi biliyoruz. Barınma mücadelemizi yükselttikçe iktidar tarafından bazı otellerin üniversiteliler için açıldığı bilgileri geliyor. Buradan söylüyoruz, bu sorun sadece burada fiziki olarak bulunan bizlerin değil, milyonlarca üniversitelinin sorunudur ve birkaç otel açmak gibi göstermelik sözde çözümlerle çözülemez. Bizler kiralara üst sınır getirilmesini, KYK yurtlarının artırılmasını, yurt ücretlerinin düşürülmesini ve bursların artırılmasını istiyoruz ve bu taleplerimizi yükseltmeye de devam edeceğiz”

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.