Hoşgeldiniz  

Feminist Yazar Gülfer Akkaya: “Hukuk bugün siyasetin hizmetindedir”

İkrar-HA1 | 25 Nisan 2021 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Röportaj A- A+

Feminist Yazar Gülfer Akkaya: “Hukuk bugün siyasetin hizmetindedir”

İKRAR – Kadın Hakları mücadelesinde çeyrek asrı aşan bir geçmişi olan, Alevi kurumlarında da mücadelesinde bol bol alın teri döken Gülfer Akkaya İKRAR Haber Ajansı’na konuştu. 26 Nisan’da başlayacak olan Kobane Davası için hazırlanan iddianamede adı geçen ve davada yargılanacak olan Akkaya “Bu dava hukuki değildir, siyasidir” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçenler çok hızlı bir şekilde HDP hakkında kapatma davası açmış ardından da kapatma davası içeriğine işlemesi için 6-8 Ekim Kobane olaylarını masa üstüne çıkarmıştı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmalar birleştirilmiş ve Kobane Davası açıldı. Alevi kurum ve örgütlerinde yıllarca mücadele yürüten Gülfer Akkaya’da bu davada hakim karşısına çıkacak. İKRAR Haber Ajansı olarak Gülfer Akkaya ile konuştuk.

 

“BU DAVA HUKUKİ DEĞİL, SİYASİDİR”

İkrar Haber Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Gülfer Akkaya, soruşturmanın geneli hakkında düşünceleri sorulduğunda “6-8 Ekim Kobane olayları adıyla başlatılan soruşturmanın hukuki olmadığını, siyasi olduğunu düşünüyorum. Çünkü Kobane olayları üzerinden 6 yıl geçmiş. Üstelik bu 6 yıl içinde Kobane olayları ile ilgili mecliste CHP ve HDP’nin birkaç kez verdiği önergeler olmuş. Yine HDP,  Kobanê eylemlerinin gerçekleştiği 6-8 Ekim 2014 tarihinden bu yana 3 kez Meclis araştırması istemiş. Bu önergeler AKP ve MHP tarafından reddedilmiş. Madem Kobane olayları ile ilgili soruşturma başlayacak o zaman bu konunun her yanıyla araştırılması gerekmez mi? Neden araştırılmasına karşı çıkılır ki? Bu araştırmalarla sorumluların tespit edilmesi ve hukuk önünde ceza almaları gerekmez mi?” dedi.

 

“ÇEYREK ASIRDIR FEMİNİST MÜCADELENİN İÇİNDEYİM”

Kendisinin neden hedef alındığı sorusuna Gülfer Akkaya “Çeyrek asırdır feminist mücadele içindeyim. Kamuoyunda kadın araştırmaları yapan bir yazar ve feminist olarak tanınıyorum. Yazdığım kitaplar, makaleler ve üretimlerim çok büyük oranda kadınlar üzerine. Son on yıla yakındır da teorik ve pratik olarak Alevilikte kadın alanında çabalarım var. Hal böyle olunca siz de haklı olarak bana sorunuzu bu şekilde yöneltiyorsunuz. Bu davada bulunmamın nedeni ise o dönemki HDP MYK’da bulunmam” dedi.

 

“HUKUK SİYASETİN HİZMETİNDEDİR”

İktidarın hukuk politikaları ile ilgili sorulan soruya cevap veren Akkaya, AKP-MHP ittifakının ülkeye verdiği zarardan bahsederek “Kamuoyu ile yapılan araştırmaların sonuçları çok yüksek oranda hukuka karşı halkın güven sorunu yaşadığını gösteriyor. Bu önemli bir sorun. Bu ülkede “Hak, hukuk, adalet” diye başlatılan yürüyüşler oldu, hatırlayacağınız üzere. Üstelik çeşitli kesimlerden, çok sayıda insanın desteklediği bir yürüyüştü. Bu kadar destek görmesi insanların hak, hukuk ve adalete ihtiyaç duyduklarını gösteriyor. Aynı şekilde yaşadığımız ülkede siyasi bir partinin kapatılması için iktidar ve küçük ortağının açık baskılarına tanıklık ediyoruz.  İktidarın küçük ortağının Anayasa Mahkemesi’nin de kapatılmasını talep edişini gördük geçen haftalarda.  Adeta hukuk, siyasetin hizmetinde denebilir” ifadelerini kullandı.

 

“MUHALİF HERKESİN BAŞINA BU ÜLKEDE BUNLAR GELEBİLİR”

İktidarın kendisi gibi düşünmeyen, konuşmayan herkese karşı bu saldırgan tavrını göstereceğini belirten Akkaya, gündeminde çok farklı olaylarlar varken bir anda gündeminde bu olayın ve sürecin olmasına sitem ederek iktidarın gündemi çok iyi değiştirdiğini belirterek şu ifadeleri kullandı;

“Muhalif insanların başına sık gelen bir durum bu. Çok hızlandırılmış, ülkenin temel gündemleri arasında yer alan devasa bir dava bu. Hakkında sık sık yeni gelişmelerin olduğu, medyada peş peşe haberlerin çıktığı, üzerinde tartışmaların döndüğü bir dava. Tüm bu gelişmeleri takip etmek bile başlı başına iş. Hukuki açıdan da aynı. Dava 26 Nisan günü başlıyor. Bu dava için özel mahkeme kuruldu. Kısa sürede sonuçlansın istiyorlar. Elinizde yeni bir araştırma varken, tamamen yeni çıkartacağınız kitaba konsantre olmuşken birden bire evinizin basılması, hukuksuzca gözaltına alınmanız ve yıllar önce yaşanmış ve sizinle hiçbir alakası olamayan olaylar nedeniyle suçlanmaya çalışmanız, böyle bir davanın içine konmanız hukuki olmadığı gibi rasyonel de değil elbette. Ülkede rasyonel ne kaldı ki diye sorabilirsiniz. Bu nedenle süreç hakkında bilgi verebilir misiniz sorunuza cevaben, bu siyasi bir dava, ülkenin siyasi durumu ile paralel gidecek birçok şey diyebilirim. Elbette kamuoyunun davayı yakından takibi önemli” dedi.

 

Gülfer Akkaya ve birçok HDP’li yönetici ve politikacının yargılanacağı Kobane Davası 26 Nisan 2021’de başlıyor. 

 

 

İKRAR HABER AJANSI

(Haber Merkezi)

 

 

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.