Hoşgeldiniz  

Finlandiya NATO Üyeliği için resmi başvurusunu yapacak

İkrar-HA1 | 15 Mayıs 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Finlandiya NATO Üyeliği için resmi başvurusunu yapacak

İKRAR – Rusya Federasyonu’nun Zafer Günü Etkinlikleri kapsamında verdiği gözdağı ve Rusya Lideri Putin’in Kuzey Avrupa Planlarından bahsetmesinden sonra İsveç ve Finlandiya NATO’ya başvuru yapma kararlarını parlamentolarında tartışmaya başladılar. İsveç henüz net bir tartışma ortamını yakalayamamışken Finlandiya Hükümeti teklifi acil koduyla parlamentoya gönderdi ve resmi başvuru için parlamentodan onayı aldı. Finlandiya yakın zamanda başvurusunu gerçekleştirecek. 

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurularını veto ederiz açıklamasının hemen ardından İsveç’in yaptığı açıklamaya henüz cevap verilmemişken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bir açıklama yaparak iki tarafın adaylığına kapıları kapatmadıklarını belirtti.

Diğer 30 ülke gibi veto hakkı bulunan Türkiye’nin konuyla ilgili tutumu, bugün Berlin’de yapılan NATO Dışişleri Toplantısı’nda ele alınıyor. Toplantıda Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da görüşmesi planlanıyor.

Pazar günü Reuters haber ajansına konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Danışmanı İbrahim Kalın, “Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması konusunda kapıyı kapatmadı, İskandinav ülkelerindeki terörist faaliyetlerine ilişkin kısıtlama istiyor” dedi:

“Kapıyı kapatmıyoruz. Ama temelde bu Türkiye için bir milli güvenlik meselesidir. Terör örgütü PKK, ABD ve AB tarafından fon topluyor, Avrupa’da özellikle İsveç’te ‘güçlü ve kabul görmüş’ bir varlığı var.

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.