Hoşgeldiniz  

Fransa Ordusundan Macron’a ikinci tehdit: “İç savaşa göz yummayız”

İkrar-HA1 | 10 Mayıs 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Fransa Ordusundan Macron’a ikinci tehdit: “İç savaşa göz yummayız”

İKRAR- Fransa’da İktidar ve Ordu arasında ki gerilim tırmanıyor. Her rütbeden olan emekli askerler öncülüğünde ikinci defa açıklanan bildiri ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u göreve çağırdı. Ordudan önemli isimlerinde emekli subaylara destek verdiği biliniyor.

Fransa’da her rütbeden askerlerin bulunduğu grup, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bakanlar, milletvekilleri ve generallere, “ülkede iç savaş çıkacağı ve bu durumda ordunun düzeni sağlayacağı” uyarasında bulundu. Aşırı sağcı Valeurs Actuelles dergisinde, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bakanlar, milletvekilleri ve generallere hitaben yayımlanan bildiride, “Fransa’nın düşmanlarıyla mücadele eden ve 21 Nisan’daki açık mektuba imza atan emekli general, emekli ve muvazzaf subay ile askerlerin, iktidara sorun çıkaran kişiler olarak adlandırıldığı ancak onların tek hatalarının ülkesini sevmek olduğu” savunuldu.

“ŞEHİR VE KASABALARIMIZDA ŞİDDETİ GÖRÜYORUZ”

Daha önceki bildiriye imza atan askerlerin haklı olduğu savunulan bildiride, “Şehir ve kasabalarımızda şiddeti görüyoruz. Kamuya açık alanlarda ve kamuoyundaki tartışmalarda mezhepçiliğin yer edindiğini görüyoruz. Fransa’ya ve tarihine karşı nefretin, bir norm haline geldiğini görüyoruz” denildi. Bildiride, bunları söylemenin askerlerin işi olmadığı, ancak “profesyonel gözlemlerin” aktarıldığı dile getirildi. Bunun başka ülkelerde de gözlemlendiği, kaos ile şiddetin oluşacağı ve bunun askerlerden değil “sivil ayaklanmadan” geleceği ileri sürülen bildiride, “Eğer iç savaş patlak verirse, ordu kendi topraklarında düzeni sağlar çünkü ondan istenecektir. Hiç kimse böylesine korkunç bir durumu isteyemez. Büyüklerimiz de (emekli askerler) istemez. Ama evet, yine, Fransa’da iç savaş sessizce hazırlanıyor ve bunu çok iyi biliyorsunuz” ifadeleri kullanıldı. Bildiride, Cumhurbaşkanı Macron, bakanlar, milletvekilleri ve generallere harekete geçme çağrısında bulunuldu. Öte yandan Fransa Polis Sendikasından 6 Mayıs’ta yapılan açıklamada, ülkede, “İsrail’in Filistin topraklarında uyguladığı modele göre giriş ve çıkışların sınırlandırıldığı kontrol noktalarının oluşturulması” konusunda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a çağrıda bulunuldu.

 

 

İKRAR HABER AJANSI

(Haber Merkezi)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.