Hoşgeldiniz  

Fransa’da Devlet Başkanlığı Seçimleri II. Tur’a kaldı… Macron yine Le Pen’e karşı

İkrar-HA1 | 12 Nisan 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Fransa’da Devlet Başkanlığı Seçimleri II. Tur’a kaldı… Macron yine Le Pen’e karşı

İKRAR – Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. Birinci turda ilk sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oyların yüzde 27,6’sını, aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen ise yüzde 23,4’ünü aldı. İki aday 24 Nisan’da ikinci turda karşı karşıya gelecek.

İkinci tur için seçim çalışmalarına Fransa’nın kuzeyindeki eski bir maden bölgesi ve aynı zamanda ülkenin en yoksul bölgelerinden olan Denain’i ziyaret ederek başlayan Macron, rakibi Le Pen’in ekonomi vaatlerinin hayal ürünü olduğunu söyledi.

Le Pen’in ve solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi’nin adayı Jean-Luc Mélenchon’un ardından yarışı üçüncü sırada tamamladığı Denain’de Le Pen’in emeklilik yaşını düşürme vaadinin sürdürülemez olduğunu söyleyen 44 yaşındaki Cumhurbaşkanı, belediye başkanı ile birlikte kentin sokaklarında dolaştı.

Reuters’ta yer alan habere göre, Fransa’nın büyüyen emeklilik açığının tek çözümünün insanları daha uzun süre çalıştırmak olduğunu belirten Macron, “Programımın adil ve toplumsal yönden duyarlı olduğunu açıklamaya çalışıyorum” dedi ancak ülkenin bölündüğünü de sözlerine ekledi.

AFP’nin aktardığına göre gazetecilere konuşan Macron, “Onu [Le Pen] durdurmak için insanların bana oy vereceğinin farkındayım ama insanları buna ikna etmek istiyorum. Projemi daha fazla sosyal yardım önlemleriyle tamamlamalıyım” dedi.

Aldığı yüzde 22 oy ile üçüncü sırada kalan sol aday Jean-Luc Mélenchon ise destekçilerini Le Pen’e tek bir oy vermemeye çağırdı, ancak Macron’u da desteklemedi. Bu nedenle ikinci turda kazananı belirlemede sol seçmenin kullanacağı oyun önemi artacak.

Melanchon’un seçim kampanyası sorumlusu Manuel Bompard, “Eğer Macron bizim seçmenlerimizi ikna etmek istiyorsa, bunun için çalışmak zorunda” dedi.

Fransız yazar Emile Zola’nın Germinal romanının esin kaynağı olan Denain halkına seslenen Macron, “Hata yapmayalım, henüz hiçbir şeye karar verilmedi” dedi.

İlk turda Le Pen’in aşırı sağcı rakibi olan ve yüzde 7,1 oy ile dördüncü sırada kalan Eric Zemmour ise, Le Pen’e tam desteğini açıkladı.

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.