Hoşgeldiniz  

Garip Dede Vakfı’ndan “Kızınızı Alevi erkeği ile evlendirmeyin” diyen Hayrettin Kahraman açıklaması

İkrar-HA1 | 10 Kasım 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Garip Dede Vakfı’ndan “Kızınızı Alevi erkeği ile evlendirmeyin” diyen Hayrettin Kahraman açıklaması

İKRAR – Garip Dede Dergahı Vakfı (GADEV) Yönetim Kurulu “Alevi inançlı biriyle Sünni inançlı birisinin evlenmesi caiz değildir.” şeklinde fetva veren Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hayrettin Kahraman hakkında bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada “Aleviler ve Sünnileri karşı karşıya getirmeye çalışan, iki kesimi de provoke eden Hayrettin Kahraman suç işlemiştir. Şiddet çağrısında bulunmuştur. Garip Dede Dergahı Vakfı Başkanı Pir Celal Fırat kişi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hayrettin Kahraman, yandaş Yeni Şafak gazetesinde yayınladığı bir yazı ile gündeme gelmiş, yazısında Alevi yurttaşları hedef almıştı. Sosyal medya ve diğer tüm iletişim mecralarında kendisine ağır eleştirilerin ve açıklamaların gelmesine rağmen hakkında herhangi bir işlem yapılmaması üzerine Garip Dede Dergahı Vakfı ve aynı zamanda Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı İmam Rıza Ocağı Piri Celal Fırat Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. 

Garip Dede Dergahı Vakfı Yönetim Kurulu yaptığı bir açıklama ile de “Bizler toplum tarafından kabul gören kişiliklerin, siyasi iktidarların ideolojilerine hizmet ederek bu topraklarda yaşayan halkları birbirine düşman etmesini durduracağız ve bu kurguları acımasızca genişletip emperyalizme hizmet etmelerine karşı çıkacağız” ifadelerini kullandı.

 

Garip Dede Dergahı Vakfı Yönetim Kurulu’nun açıklaması;

İktidarın verdiği destekle;
Yeni Şafak Gazetesi’nde köşe yazarlığı,
M.Ü. İlahiyat Fakültesinde İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı, Fakülte Kurulu üyeliği,
Aydınlar Ocağı üyeliği,
MÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu üyeliği,
Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nde (İSAM) meclis üyeliği ünvanlarını elde etmiş olan Prof. Dr. Hayrettin KARAMAN, web sitesi üzerinden “Alevi inançlı biriyle Sünni inançlı birisinin evlenmesi caiz değildir.” şeklinde “fetva” olarak nitelenen ve içeriğinde nefret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamaya yönelik bir yazı yayınlamıştır.

 “Alevilik babadan oğula geçen bir soy, bir kan bağı değildir. İnsan bugün Alevi, yarın dönüp
Sünni veya tersi olabilir. Bu gencin ailesi Alevi olmakla beraber gencin kendisi İslam’a Sünniler gibi inanıyorsa, “Amentü”yü bizler gibi kabul ediyorsa o makbul bir Müslüman’dır. Kişi eğer bilerek Aleviliğini koruyorsa, Alevilere ait olup İslam ile bağdaşması mümkün olmayan inançları ve uygulamaları muhafaza ediyorsa, o genç ile Sünni bir kız evlenemez.
Durumunuzu buna göre inceler kararı siz verirsiniz.” demiştir.

Sünni toplumunun Alevilere karşı kin, nefret ve öfke beslemesini isteyen, buna karşı Alevi toplumunu da aşağılayarak tahrik eden; yani her iki kesimi de provoke eden Prof. Dr. Hayrettin Karaman, fiilen suç işlemiş, şiddet çağrısında bulunmuştur. Unutmayalım ki geçmişte Alevi toplumunun yaşadığı tüm katliamların temelinde Alevilere duyulan kin, öfke ve nefret söylemi vardır.

“Yolsuzluk da ayıp, günah ve suç olduğu halde tarifi ve hükmü bakımından hırsızlık değildir.” diyerek Siyasi iktidarın yolsuzluklarını olağan gören, Alevilere kin, öfke ve nefret besleyerek ideolojik kaygılarını İslam dinine bulaştıran Karaman, bugün Garip Dede Dergâhı Vakfı ( GADEV ) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Celal Fırat tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyet edildi.

Prof. Dr. Hayrettin Karaman, adalet önünde hesap verecektir. Bizler toplum tarafından kabul gören kişiliklerin, siyasi iktidarların ideolojilerine hizmet ederek bu topraklarda yaşayan halkları birbirine düşman etmesini durduracağız ve bu kurguları acımasızca genişletip emperyalizme hizmet etmelerine karşı çıkacağız.

 

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.