Hoşgeldiniz  

Gazeteci Ali Haydar Gözlü’ye Dersim Katliamı ile ilgili belgeseli ödül kazandırdı

İkrar-HA1 | 27 Nisan 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Gazeteci Ali Haydar Gözlü’ye Dersim Katliamı ile ilgili belgeseli ödül kazandırdı

İKRAR – Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin (GGC) bu yıl 36’ncısını düzenlediği “Geleneksel Yılın Başarılı Gazetecileri Ödülleri”ni kazananlar açıklandı. Belirlenen dallarda çalışmaları teşvik etmek ve başarılı eserleri taçlandırmak amacıyla düzenlenen yarışmanın seçici kurulunda, Fikret Bila, Murat Yetkin, Hülya Hökenek, Deniz Zeyrek, Burcu Kaya, Mesut Yar, Esengül Koç, Murat Bayram, Yılmaz Özdil ve Mahmut Begik gibi isimler yer aldı. Dersim Haber Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Rûdaw muhabiri Ali Haydar Gözlü tarafından çekilen ve Dersim’de 1937-38 yılında yaşanan katliamın tanıklarının yaşadıklarını konu alan “Domane 38” belgeseli, Kürtçe Belgesel Dalı’nda mansiyon ödülünü aldı.

Ali Haydar Gözlü’nün hazırladığı “Domane 38” (Şahidên Dêrsimê) geçtiğimiz yıl Rûdaw TV’de yayınlandı. Çekimleri yaklaşık 6 ay süren belgeselin orijinali Kirmançki (Zazakî) olarak hazırlandı. Belgesel, Rûdaw ekibi tarafından Kurmanci, Sorani lehçelerinde dublaj, Türkçe ve Arapça altyazı ile sosyal medya platformlarından yayınlandı. Belgeselde katliamın 15 tanığı, yaşadıklarını anlatıyor. Belgeseldeki tanıkların 37-38 sürecinde en küçüğü 6 yaşında en büyüğü ise 13 yaşındaydı. 37-38’e tanıklık eden son jenerasyonun kayıt altına alınması nedeniyle söz konusu çalışma önemli bir belge niteliği taşıyor. Belgeselin müzikleri Metin Kemal Kahraman ve Ali İnanır’ın katkılarıyla yapıldı. Arşiv desteğini geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Hasan Saltık’ın verdiği belgeselde, çeviri ise Kemal Yıldız tarafından hazırlandı.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.