Hoşgeldiniz  

Gazetecileri değil, Polis şiddetini durdurun

İkrar-HA1 | 30 Nisan 2021 | Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Gazetecileri değil, Polis şiddetini durdurun

İKRAR – Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelge kapsamında gösterilerde görüntü ve kayıt alan kişilerin gözaltına alınıp elindekilerin imha edilmesi talimatı verildi. Bu genelge kapsamında polis şiddetini görüntüleyen gazetecilerin gözaltına alınmasına yasal kılıf oluşturuldu.

Pandemi yasakları bahanesiyle yapılan her eyleme saldıran polisin, gözaltına aldığı kişilere sokak ortasında ve gözaltı araçlarında işkence yaptığı görüntülerinin yayınlanması polisi rahatsız etti. Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 Mayıs öncesinde yayınladığı genelgede, eylemlerden ses ve görüntü alınmasını yasakladı. Genelge ile ses ve görüntü alan kişilerin gözaltına alınması talimatı verildi.

 

POLİSLERİN ÖZEL HAYATININ GİZLİLİĞİ İHLALİ GEREKÇESİ

Eylemlerde görüntü ve ses kaydı alınmasının polislerin özel hayatının gizliliğini ihlal ettiği ileri sürülen genelgede, ses ve görüntü almanın polisin görevini yapmasını engellediği belirtildi. Genelgede, “Personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek davranışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği…” ifadeleri kullanıldı.

 

İKRAR HABER AJANSI

(Haber Merkezi)

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.