Hoşgeldiniz  

Gazi-Ümraniye Katliamı Ataşehir’de lanetlendi…

İkrar-HA1 | 15 Mart 2021 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Gazi-Ümraniye Katliamı Ataşehir’de lanetlendi…

İKRAR – 12 Mart 1995’de başlayan Gazi’de başlayan katliama karşı ayaklanan Ümraniye’de ki canların da ulu orta insanların gözleri önünde katledilmesinin 26’ıncı yılı Ataşehir’de de lanetleniyor. Katliamda katledilen canların resimlerinin olduğu posterlerle yürüyen canlar mezarlığa kadar yürüyüş gerçekleştirdi. 

Gazi’de başlayıp ardından Ümraniye’ye sıçrayan 12-15 Mart Katliamlarının 26’ıncı yıldönümünde Ataşehir Cemevi öncülüğünde Alevi kurumları, Ümraniye halkı ve sivil toplum örgütleri ile siyasi partilerden temsilcilerin katılımı ile anıldı. Gerçekleştirilen yürüyüş ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında “Gazi ve Ümraniye katliamları Alevilere dönük yüzyıllardır devam eden baskı ve katliam politikalarının bir devamıdır. Alevileri yok etmeyi hedefleyen bu inkarcı ve gerici anlayış dün başaramadı bugün de başaramayacaktır” denildi. Cemevi önünde başlayan yürüyüşe çok sayıda yurttaş katıldı. “Gazi Şehitleri Ölümsüzdür” ve “Gün Gelecek Devran Dönecek Katiller Halka Hesap Verecek”  sloganları atıldı.

 

“TALEBİMİZ BELLİDİR, KATİLLER BULUNSUN VE HESAP SORULSUN”

Gazi ve Ümraniye katliamlarının hesapsız bırakılmasına değinilen açıklama da “26 Yıldır Gazi ve Ümraniye davaları göstermelik mahkemeler, göstermelik soruşturmalar sonuçlandırıldı. Göstermelik cezalar verildi. Yitirdiğimiz canların yakınları başta olmak üzere kamuoyu vicdanında bu sonuçlar kabul görmedi. Hukuk sistemi adeta bu davalarda tiyatro oynattı. Ancak üzerinden 26 geçmesine rağmen yeni tanıklar, yeni görüntüler, yeni bilgiler ile dava yeniden açıldı. Talebimiz bu davada bellidir. 26 yıl önce başlatılan ve 26 yıldır tekrar ettiğimiz katiller bulunsun ve hesap sorulsun” denildi. 

“BUGÜN HERŞEYİN TEKLEŞTİĞİ İNANÇLARIN YOK SAYILDIĞI DÖNEMDEYİZ”

PSAKD Ataşehir Şubesi öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüş Cemevi önünden başladı ve mezarlıklara kadar sürdü. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüşte çok sayıda polis bulunduruldu. Gazi ve Ümraniye’de gerçekleştirilen katliamı lanetleyen açıklama şu ifadelerle devam etti;

“Mart ayı tarih olarak katliamların yaşandığı aydır. Halepçe’de Kürtlerin yaşadıkları yerlere kimyasal silah kullanılarak insanlık dışı biçimde binlerce Kürt katledilmelerine, İstanbul’da üniversite öğrencilerinin üzerine bomba atılmasına, ayrıca bu ülkede adalet eşitlik diyen devrimcilerin katledilmesine tanıklık ettik, ediyoruz.

Gazi ve Ümraniye katliamlarının üzerinden 26 yıl geçti. Bugün her şeyin tekleştiği, inançların yok sayıldığı, yok sayma ve nefret söylemleri devam ederken, Alevilerin evleri de işaretlenmeye devam etti. En demokratik hakkını arayanlara karşı gözaltı tutuklamalar ile talepler bastırılmakta “kayyum rektör istemiyoruz” diyerek haklarını kullanan Boğaziçi öğrencileri başta olmak üzere demokratik bilimsel üniversite talebinde bulunan öğrenciler gözaltına alınmakta, insanlık suçu olan çıplak arama dayatılmaktadır” 

“KADINLARA ve LGBTİ+’LARA YÖNELİK ŞİDDETLER POLİTİKTİR”

Gerçekleştirilen açıklama 1995’den günümüze değerlendirmelere de yer verildi. Açıklamada o gün iktidarda olan karanlık zihniyetin bugün fiilleşerek güçlendiği belirtilerek “Kadınlara ve LGBTİ+lara yönelik şiddet ve cinayetler, ırkçı şoven kadın düşmanı bir dalga yayılmaktadır” denildi.

“YEZİD KARŞISINDA HÜSEYİN OLALIM, BİRLİKTE DİRENELİM”

Gazi ve Ümraniye katliamında katledilen canların anıldığı basın açıklaması “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan diyen Pir Sultan’ın direniş geleneğini, Yezid karşısında Hüseyin olanlarla bir olmaya iri olmaya diri olmaya devam edeceğiz. Şimdi daha güçlü ve birlikte mücadele edelim. Gazi ve Ümraniye Şehitleri ölümsüzdür” denilerek sonlandırıldı. 

Gerçekleşen anma yürüyüşüne Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yöneticileri ile birlikte HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ile HDP İl Eş Başkanları, yöneticileri, EMEP yöneticileri, ESP, HDK, KÖZ, SMF, PARTİZAN, KALDIRAÇ, AKADER, 1 Mayıs Mahalle Meclisi yöneticileri katıldılar. 

30 Ağustos İlköğretim Okulu önüne gelen kitle adına basın açıklama yapıldıktan sonra bir dakikalık saygı duruşundan sonra yürüyüş sonlandı. .

 

 

 

İKRAR HABER AJANSI

(İstanbul Haber Merkezi)

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.