Hoşgeldiniz  

Gezi Davası’nda Skandal kararlar; Cezalar yağdı…

İkrar-HA1 | 25 Nisan 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Gezi Davası’nda Skandal kararlar; Cezalar yağdı…

İKRAR -Üçüncü Gezi Parkı davasında Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi ve Hakan Altınay’a 18’er yıl hapis cezası verildi. Bu isimlerin hepsi tutuklandı.

Yargılama sürecinde yaşananlarla yalnızca Türkiye’de değil, uluslararası kamuoyunda tepki çeken ve şimdiden hukuk tarihine bir ‘skandal’ olarak adını yazdıran üçüncü Gezi Parkı davasının karar duruşması, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Gezi’yi savundukları için bir kez daha hakim karşısına çıkan isimler, uzun yargılama süreci sonunda ağır cezalara çarptırıldı.

Hakkında hiçbir hüküm bulunmadan 1637 gün cezaevinde tutulan iş insanı ve insan hakları aktivisti Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. İçinde AKP’den milletvekili aday adayı olan bir ismi de barındıran mahkeme heyeti, iş insanını ‘casusluk suçlamasından’ ise beraat ettirdi. 

Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Yiğit Ekmekçi, Mine Özerden ve Hakan Altınay’a da 18 yıl hapis cezası verildi ve kaçma şüphesiyle tutuklanmalarına hükmedildi. 

Bu noktada Kavala hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) hak ihlali kararı bulunduğunu, ancak Türkiye’nin bu karara uymamakta ısrarcı olduğunu, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, Kavala’yla ilgili AİHM kararını uygulamadığı gerekçesiyle Türkiye için yaptırım prosedürünü başlattığını hatırlatalım.

18 yıl hapis cezasına çarptırılan ‘sanıklardan’ avukat Can Atalay’ın karar duruşmasının bir önceki oturumunda mahkeme heyetine “Sırf Recep Tayyip Erdoğan istiyor diye bize ceza vereceksiniz” diye seslendiğini de not düşelim.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.