Hoşgeldiniz  

“Gezi’nin hesabı sorulacak” Halk sokaklarda, mahkeme kararını protesto ediyor

İkrar-HA1 | 27 Nisan 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

“Gezi’nin hesabı sorulacak” Halk sokaklarda, mahkeme kararını protesto ediyor

İKRAR – 2015’de iktidarın Taksim Gezi Parkı’nı yok ederek Hamidiye Kışlası inşa etmesinin ardından neredeyse tüm yurda yayılan “Gezi Direnişi” Türkiye’de tarihi bir sivil itaatsizlik eylemi olarak yaşanmıştı. İktidarın talimatı ile vur emri verilen, provokatörlerin kışkırtmaları sonucu yaşanan çatışmalarda onlarca masum yurttaş katledilmişti. İktidarın gücünü göstermek adına dayattığı hukuki yaptırımların ise toplum karşısında herhangi bir karşılığı olmadığı görüldü. İktidarın talimatları ile kurulan mahkemeler alınan müebbet hapis cezalarına karşı on binlerce yurttaş yeniden tüm yurtta sokaklara çıktı.

İSTANBUL  –  Gezi davasında verilen skandal kararların ardından Çağlayan Adliyesi önünde Adalet Nöbeti başlatan Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Beyoğlu’daki TMMOB MMO binası önünde protesto gösterisi düzenlendi.

Basın açıklamasının ardından İstiklal Caddesi’ne yürüyenlere polis müdahale etti. Yaklaşık 20 kişi yerlerde sürüklenerek ve darbedilerek gözaltına alındı.

Muhabirimiz Eylem Nazlıer de defalarca basın olduğunu söylemesine rağmen polis müdahalesine maruz kaldı. Kaldırımda beklemenin suç olduğunu dahi öne süren polisler “Neden? Ben kaldırımda duruyorum şu anda, neden duramıyorum” sorusu karşısında ise sessiz kaldı.

Gözaltına alınan bir kadının “Kolum acıyor, bırakın, yeter!” çığlığı karşısında bir yurttaş polislere “Gözaltına alıyorsun, niye kolunu bacağını kıra kıra alıyorsun bu çocukları!” diyerek tepki gösterdi.

KOCAELİ – Kocaeli Emek ve Demokrasi güçleri tarafından İzmit İnsan Hakları Parkı’nda gerçekleştirilen açıklamaya sendikalar, siyasi parti temsilcileri de demokratik kitle örgütleri katıldı.

Kitle adına açıklamayı okuyan TMMOB İKK İl Sekreteri Murat Kürekçi, Gezi direnişinin anayasal bir zeminde gerçekleştiğini ve bunun daha önceki yargı kararlarıyla tescil edildiğini belirterek; “Bu dava adil koşullarda gerçekleşmemiştir. Davanın üye hakimi iktidarda bulunan AKP’nin milletvekili adayı olmuştur. Davadan çekilmesi için yapılan başvurular ve sanıkların savunma hakları, adil yargılanma hakları ihlal edilmiştir” dedi.

Gezi Parkı yargılamalarının çok sayıda hukuki ilkeyi çiğnediğini belirten Kürekçi, AİHM’in Osman Kavala ilgili verdiği kararı da hatırlatarak; “Bu yargılama sürecinin aykırılığı Cumhuriyeti Devletinin Anayasa’nın 2. maddesinde yer alan temel niteliklerini ve özellikle insan haklarına saygılı, hukuk devleti olma niteliğini bir tartışma konusu haline getirecek sonuçlar doğuracaktır. Buna hiçbir makamın veya organın hakkı da yetkisi de bulunmamaktadır” dedi.

Kürekçi yargının bağımsız ve tarafsız olmasının insan hakları mücadelesinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu ifade ederek; “Bu karar göstermektedir ki;  toplumsal muhalefetin en temel hak ve talepleri suç unsuru gibi gösterilerek, barışçıl direnişin tarihsel ve meşru gerçekliği ısrarla çarpıtılarak, karalanmak isteniyor. İktidarın ihtiyaçlarına göre karar veren mahkemeler, ülkenin demokrasisini ve geleceğini tahrip etmekte, birçok dava dosyasında mağduriyetler yaratmaya devam etmektedir” dedi.

Demokratik hakkını kullanan yurttaşlara yönelik cezaların kabul edilemez olduğunu ifade eden Kürekçi; “Mücadele arkadaşlarımız dışarı çıkarılana kadar biz de mücadelemizi sürdüreceğiz. Hafta sonu gerçekleştireceğimiz 1 Mayıs mitingimizi de yeniden gezinin bir direniş günü, işçi sınıfının enternasyonal dayanışma günü, yaşadığımız ekonomik yıkım, siyasal kriz ve emperyal güçlerin sürdürdüğü savaş politikalarına karşı yeni bir mücadele günü olduğunu ifade ederek tüm halkımızı 1 Mayıs’a davet ediyoruz ” dedi.

DERSİM  – Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Platform adına açıklamayı okuyan EMEP il başkanı Ergin Tekin verilen cezaların, seçim hesapları üzerinden yurttaşları kutuplaştıran kirli siyasetin bir parçası olduğunu söyleyerek “Verilen cezalar halk vicdanında yok hükmündedir” dedi.

Gezi Davası ile tek adam yönetiminin ‘adalet’ cilasının son kalıntılarının da döküldüğünü söyleyen Tekin “Artık, birleşme zamanıdır. Amasız, fakatsız; emek ve demokrasi güçleri birleşmelidir. Tek adam yönetimi son bulmalıdır!” diye konuştu. Bu davanın adil koşullarda gerçekleşmediğini söyleyen Tekin “Davanın üye hakimi iktidarda bulunan AKP’nin milletvekili adayı olmuştur. Davadan çekilmesi için yapılan başvurular ve sanıkların savunma hakları ve adil yargılanma hakları ihlal edilmiştir.” dedi.

Gezi Parkı’na sahip çıkmanın cezalandırılamayacağını söyleyen Tekin “Parka sahip çıkanlara yönelen polis şiddetine tepki göstermek suç değildir. Bu süreçte polis şiddeti ile hayatını kaybeden ve yaralanan gençlere sahip çıkmak suç değildir. İki defa beraat etmiş temsilcileri, 18’er yıl hapis cezasıyla mahkûm etmek hukuki değildir. Ülkemizde adalete olan inancın kırıntısına bile yer bırakmayan bu anlayış demokratik olmadığı gibi meşru da değildir. Gezi, bu ülke tarihinin en demokratik, en barışçıl, en yaratıcı, en katılımcı, en kapsayıcı, en kitlesel hareketidir. Hep birlikte konuşup karar vermenin, fikri ve hayatı paylaşmanın, yaşama her boyutu ile sahip çıkmanın duvar yazısı olmuş halidir. Her şehirde yankılanan barışçıl ve haklı tepkinin ve direnişin adıdır.” dedi.

SAMSUN – DİSK, KESK, TMMOB, BTO ve TÜMTİS’in çağrısıyla Orhangazi Parkında toplanan Bursalılar kararı protesto etti.

Kitle adına basın açıklamasını TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Feridun Tetik okudu.

Tetik, “Verilen bu cezaların, seçim hesapları üzerinden ülkemizi ve yurttaşlarımızı kutuplaştırma siyasetinin bir parçası olduğunu görüyoruz. Gün Gezi’nin değerlerine daha sıkı sarılmanın günüdür. Gün Gezi’de kaybettiğimiz canlarımızın, gençlerimizin anısına sahip çıkma günüdür. Gün ülkede egemen hale getirilmeye çalışılan hukuksuzluğa, zorbalığa karşı 1 Mayıs’ta alanları doldurma günüdür. Bu ülkenin eşitlik, özgürlük ve adalet umudunu kirletmenize asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

İZMİR – İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Gezi davasında alınan karara tepki göstermek için basın açıklaması yaptı. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kitle “Her yer Gezi her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gezi tutsakları onurumuzdur”, “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganları atarken “Hepimiz Gezideydik. Geziyi savunuyoruz” pankartı açtı.

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.