Hoşgeldiniz  

Gülistan Doku’nun ailesi Seyid Rıza Meydanında; “Kızımızı bulacağız, Gülistan’a kavuşacağız”

İkrar-HA1 | 05 Ocak 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Gülistan Doku’nun ailesi Seyid Rıza Meydanında; “Kızımızı bulacağız, Gülistan’a kavuşacağız”

İKRAR – Dersim’de Munzur Üniversitesi Öğrencisi Gülistan Doku’nun kayıp oluşunun 2’inci yıldönümü dolayısıyla Doku Ailesi Seyid Rıza Meydanında açıklama gerçekleştirdiler. HDP, CHP, SMF, Dersim Belediyesi ve daha birçok STK, Siyasi oluşum ve vatandaşın katıldığı açıklama da Gülistan Doku’nun ailesi kızlarının ölü yada diri bulunması, devletin üzerine düşen görevi gerçekleştirmesi çağrısı yaptılar.

5 Ocak Günü Zainal Abarakov’un pastanesinin önünde son olarak görülen Gülistan Doku’dan daha sonra haber alınamadı. Doku’nun ailesi 2 yıldır neredeyse her gün kızlarının bulunması için yürütülen arama çalışmalarına katıldılar ancak sonrasında Doku’nun çalışmaları durduruldu. Doku ailesi AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmüş, Erdoğan Gülistan’ın bulunması için çalışmaların yeniden başlatılmasını talimatını vermişti. Nitekim çalışmalar yeniden başladı ancak sonra Barajda oluşan hasar gerekçe gösterilerek arama çalışmaları sonlandırılmıştı. Doku ailesini tehdit eden devlet yetkililerinin olduğu, dönemin valisi Tuncay Sonel’in Doku ailesine gazetecilere herhangi bir açıklama yapmaması yönünde talimat gönderdiği iddia edilmişti. 2 Yıl sonra bugün Gülistan Doku’nun kayboluşunun yıldönümünde Doku ailesi Seyid Rıza Meydanından seslendiler. “Vazgeçmeyeceğiz, Gülistan’ı ölü yada diri bulacağız” dediler.

“KIZIMI ARAMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Anne Doku, 2 yıldır sürdürülen arama çalışmaları ile ilgili Seyid Rıza Meydanında bir açıklama yaptı. Anne Doku “2 yıldır kızımı dağa taşa toprağa ağaca sordum. Devlet kızımın kaybolmasının tek faili olan Abarakov’u neden yakalamıyor. Neden ifadesini 3 gün sonra aldı. Neden kızımı bulmak için bu kişiye herhangi bir işlem yapılmadı. Kızımın en son görüldüğü kişi bu iken neden mahkemeler polisler askerler onu aramak yerine bize zulmettiler. Anneyim ben anne… Evladımı kaybettim ben… Bu topraklarda yıllardır kızımı arıyorum daha da arayacağım. Vazgeçmeyeceğim. Yavrumun ölüsünü de dirisini de alacağım. Devlete sesleniyorum. Bir ananın vicdanını deşmek, bu kadar ağlatmak kolay değildir. Yardım edin bana kızımı verin” ifadelerini kullandı.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.