Hoşgeldiniz  

Hacı Bektaş-ı Veli A.K. Vakfı: “Bizi siz savunmayın, cemaatlerin tarikatların ağına düşmüş gençleri savunun siz”

İkrar-HA1 | 12 Ocak 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Hacı Bektaş-ı Veli A.K. Vakfı: “Bizi siz savunmayın, cemaatlerin tarikatların ağına düşmüş gençleri savunun siz”

İKRAR – Dün akşam yayınlanan bir televizyon programında gazeteci Murat Özer ve AKP’li eski Milletvekili Mehmet Metiner’in Alevilerin ibadethanesi olan Cemevleri hakkında konuşmalarına Alevi kurumlarından tepki açıklamalar geliyor. Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından yapılan açıklamada “Bizi tarif ederek kimse savunmasın, Bizim inancımıza kimse karışmasın. Madem bu kadar hakları önemsiyorsunuz, tarikat ve cemaat ağlarına düşmüş gençlerin haklarını savunun” ifadesi kullanıldı.

AKP’lilerin Aleviler ve Cemevleri politikalarına yamalanmak isteyen yandaşların son zamanlarda gündemleri yeniden Cemevleri oldu. Haber Global isimli TV programında yandaş gazeteci Murat Özer ile AKP’li Mehmet Metiner’in Cemevi saldırıları karşısında Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından bir açıklama gerçekleştirildi. 

“İNANCIMIZLA İLGİLİ AHKAM KESİLMESİNDEN BIKTIK”

TV Programında Gazeteci Necdet Saraç’ın Bektaşilere hakaret eden AKP’li İBB Meclis Üyesi Muhammet Kaynar’ı gündeme getirmesi karşısında konu Cemevlerine geldi. Yandaş gazeteci Murat Özer’de “Cemevleri uydurmadır” lafı kullanmış stüdyoda ortam gerilince de ara verilmişti. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi’de yaptığı açıklama ile Murat Özer’i kınayarak şu ifadeleri kullandı; “Biz Aleviler, artık inancımızla ilgili ahkam kesilmesinden bıktık. Birileri çıkıp bizim ibadethanemizin neresi olduğunu söyleyemez. Ağzını açan herkes Aleviliği ve Alevilerin ibadethanesini tarif etmeye çalışıyor” ifadesi kullanıldı.

 

”ÜLKEMİZ ALEVİLERİN SORUNLARINI ÇÖZEBİLİR”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın açıklaması; “AİHM bizim ülkemize karışamaz diyorlar, Çok haklılar. Biz de sorunlarımızı kolay bir şekilde kendimiz çözebileceğimize inanıyoruz. Ülkemiz Alevilerin sorunlarını çözebilir. Anayasamızda var olan laiklik ilkesi uygulanırsa bakın sorunlarımız ne kadar kolay çözülecektir” şeklinde devam etti.

 

”BİZİM İNANCIMIZA KİMSE KARIŞMASIN”

“Aleviliği en iyi ben bilirim, ben savunurum” diyen Gazeteci Murat Özer’in sözü hatırlatılarak “Aleviliği en iyi ben bilirim, ben savunurum diyorlar Bizi tarif ederek kimse bizi savunmasın. Bizim inancımıza kimse karışmasın. Madem bu kadar hakları önemsiyorsunuz Cemaat ve tarikatlerin ağına düşmüş gençlerin haklarını savunun. Tarikat ve cemaat evlerinde yurtlarında gençler öldürülmektedir. Türkiye sosyal ve hukuk devletidir. Bunun gereği uygulanmalıdır. Gençler tarikat ve cemaatlerin eline bırakılmamalıdır. Sorunlarımızı ancak böyle çözebiliriz” denildi.


”EŞİT YURTTAŞLIK TALEBİ YALNIZ ALEVİLERİN TALEBİ DEĞİLDİR”

HBVAKV tarafından yapılan açıklama şu ifadeler ile son buldu; “Biz Aleviler Cemevlerimizi savunurken eşit yurttaşlık ekseninde savunuyoruz. Aslında tüm vatandaşlarımızın haklarını savunuyoruz. Çünkü eşit yurttaşlık sadece Alevilerin ihtiyacı değildir. Bütün ülkenin ihtiyacıdır. Kimsenin dinine inancına ve düşüncesine dil uzatılmaması ve gençlerimizin tarikat ve cemaat eline bırakılmaması için demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti gerekleri acilen yerine getirilmelidir” 

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.