Hoşgeldiniz  

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı: “Cahilliğin mevkisi ve makamı yoktur”

İkrar-HA1 | 30 Ağustos 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı: “Cahilliğin mevkisi ve makamı yoktur”

İKRAR – Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından Hünkar Hacı Bektaş Veli Dergahı’nda Abdal kadınlara yönelik gerçekleştirilen çirkin saldırı ile ilgili bir açıklama gerçekleştirildi. Açıklamada “Dünyanın en büyük eşitlikçi insanı olan Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin soyundan geldiğini iddia eden Celal Abbas Ulusoy isimli şahıs, Abdallara hem yaşam tarzlarından hem de cinsiyetlerinden dolayı yaptığı ayrımcılık ve ötekileştirme ne yazık ki cahilliğin mevkisinin ve makamının olmadığını bir kez daha göstermiştir” ifadeleri kullanıldı.

 

Pir Hacı Bektaş Veli’nin Dergahında gerçekleştirilen anma törenlerinde Abdal kadınlar ve bir dede arasında gerçekleşen tartışma gündemde sıcaklığını korumaya devam ederken Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’da olayla ilgili bir açıklama gerçekleştirdi. Abdalların maruz kaldığı ayrımcılık ve ötekileştirmenin çok daha büyük olduğu vurgusu ile “Özellikle her yıl Abdal yurttaşlar herkesten daha çok ayrımcılığa ve ötekileştirmeye maruz kaldıklarını Pir’in huzurunda dile getirirler ve Pir’in dergahından medet umarak kendilerini teslim ederler. Dünyanın en büyük eşitlikçi insanı olan Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin soyundan geldiğini iddia eden Celal Abbas Ulusoy isimli şahıs, Abdallara hem yaşam tarzlarından hem de cinsiyetlerinden dolayı yaptığı ayrımcılık ve ötekileştirme ne yazık ki cahilliğin mevkisinin ve makamının olmadığını bir kez daha göstermiştir. Bu yolda turab olmak vardır. Ayrımcılık nereden ve kimden gelirse gelsin kınıyoruz. Mesele soydan gelme meselesi değil, mesele yoldan ne kadar nasiplendiğin meselesidir. Yoldan nasiplenmeyenler elbette ki Hünkar’ı anlamazlar, elbette 72 millete aynı gözle bakmazlar. Burada bütün pirlerimizin ve mürşitlerimizin yolun gereğini yerine getireceğinden şüphemiz yoktur” denildi.

 

HABER MERKEZİ

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.