Hoşgeldiniz  

“Hakikat Şeyh Bedreddin” filmi galası İstanbul’da gerçekleştirildi

İkrar-HA1 | 05 Ekim 2021 | Alevi Haberleri, Alevilik, Dünya, Etkinlik ve Duyurular, Foto Galeri, Galeri, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika, Yaşam, Yedi İklim Çar Köşe A- A+

“Hakikat Şeyh Bedreddin” filmi galası İstanbul’da gerçekleştirildi

İKRAR – Şeyh Bedreddin’in hayata dokunuşu, duruşu ve amacını işleyen büyük bir heyecanla beklenen “Hakikat Şeyh Bedreddin” filmi beyaz perde de seyirciler ile buluşmadan son viraj öncesinde İstanbul Cemal Reşit Bey’de galası gerçekleştirildi. Yönetmen Hakan Alak ile birlikte oyuncular Suavi, Bülent Parlak ve Saygın Soysal’ın yanı sıra Alevi kurum yöneticileri, siyasetçiler ile çok sayıda sinemasever katıldı.

Siyasi gücünü kaybeden kendisini Hakk’ın gölgesi yerine koyan zalim Osmanlı sultanlarının döneminde yaşayan Hakk ile bir olan, her canlıya da bu nazardan bakan Şeyh Bedreddin’in hikayesini beyaz perdeye çıkaran Yönetmen Hakan Alak ile Şeyh Bedreddin’i canlandıran Suavi İKRAR Haber Ajansı’na film ile ilgili açıklamalar gerçekleştirdiler. 

“ŞEYH BEDREDDİN FELSEFESİNE UYGUN BİR ŞEKİLDE ÇEKİLDİ”

Hakikat Şeyh Bedreddin Filminde Şeyh Bedreddin’e hayat veren Sanatçı ve Oyuncu Suavi İKRAR Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Suavi;

“Şeyh Bedreddin, birçok anlamda hem sinemacıların hem oyuncuların hem de yönetmenlerin iştahlarını kabartmış çok arzu ettikleri proje idi. Bu projeyi hayata geçirmek bu ekibin ilki oldu. Bir ilk başarıldı. En azından iyidir yada kötüdür ama çita budur. Bundan sonra çekilecek Şeyh Bedreddinler bunun üzerine çıkmak durumundadır. Çok kıymetli bir çalışma oldu. Covid dahil bu projenin diğer projeler ile kıyaslanmayacak özel kısasları vardı. Örneğin sponsorluk konusunda kimseye yaslanmayan, ideolojik olarak herhangi bir yapının denetimi altında olmayan 130 üzerinde sivil toplum örgütünün ortak katılımcılığı ile yapılmış ortak bir film oldu. Şeyh Bedreddin’in felsefesine denk düşen kolektif akılla dayanışmayla çekilen bir film oldu. Umarım popilist baskılarla, siyasi baskılarla karşılaşmaz, ben şansının açık olduğunu düşünüyorum. Tüm duyarlı insanları bu filme izlemeye ve beğendikleri zaman da bir başkasına da önermeliler. iddia ediyorum ki finalde bu filmi izledikten sonra mavi gülücüklerle çıkıp gidecekler”

“GENEL ANLAMDA BAŞARDIK”

Hakikat Şeyh Bedreddin Filminin yönetmeni Hakan Alak, İKRAR Haber Ajansı’na gerçekleştirdiği açıklamada uzun bir süredir çalışmaların olduğunu ve bu çalışmaların seyirci üzerinde yarattığı etkiyi görmenin kendilerini ve oyuncuları olumlu yönde etkilediğini belirterek şu ifadeleri kullandı;

“Dün İzmir’de seyirci karşısına çıkmadan önce bir stresimiz vardı hani seyirci ne hissedecek ilk kez orda görecektik. Buraya rahat geldik o yüzden. Şöyle ki orda seyirci üzerindeki etkisi çok iyi oldu. Burası İstanbul, buradaki seyirci üzerinde nasıl bir etkisi olacak heyecanlıyız. 3-4 yıldır üzerinde çalışan bir film bu. Yaptığımız emeğin ve güzelliklerin seyirci üzerinde ki etkisini görmek mutlu etti bizi. Seyircide bir duygu anlam ve mana yaratması filmin genel anlamda başardık galiba”

OYUNCULAR

Suavi (Şeyh Bedreddin), Bülent Parlak (Börklüce Mustafa), Saygın Soysal (Torlak Kemal), Elif Nur Kerkük (Zeynep), Ali Barkın (Ali Ferit), Kerem Fırtına (Kara Beyazıd Paşa), Bülent Keser (Ahi Mahmut), Teoman Gelmez (Kostas)

 

 

İstanbul Cemal Reşit Bey Salonunda gerçekleştirilen Gala gecesine birçok isim katıldı. ABF Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Yöneticisi Haydar Aygülen, HDP’nin Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüsü Turgut Öker, HDP İstanbul Milletvekilleri Hüda Kaya, Zeynel Özen ve Musa Piroğlu, CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, CHP ve HDP İstanbul İl ve İlçe yöneticileri gala gecesinde bir araya geldiler.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.