Hoşgeldiniz  

Halk direnmeye devam ediyor… İktidar daha sert saldırıyor

İkrar-HA1 | 08 Mayıs 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Halk direnmeye devam ediyor… İktidar daha sert saldırıyor

İKRAR –  Kolombiya’da, 28 Nisan’dan bu yana hükümet karşıtı kitlesel gösteriler düzenleyen binlerce kişi, protestolara kaldığı yerden devam etti. Gösterilerin merkezi Bogota’da toplanan, çoğunluğu öğrenci onlarca gösterici, Devlet Başkanı Ivan Duque yönetiminin politikalarına karşı protesto düzenledi.

Kolombiya’da, 28 Nisan’dan bu yana hükümet karşıtı kitlesel gösteriler düzenleyen binlerce kişi, başkent Bogota olmak üzere birçok kentte yürüyüşler düzenledi. Protestocuların merkezi Bogota’nın farklı noktalarında toplanan öğrenci grupları ve yerli temsilcilerden oluşan onlarca kişi, barışçıl şekilde hükümet karşıtı sloganlar atarak tepkilerini bir kez daha dile getirdi. Ulusal Parkta toplanan yerli gruplar, kendilerine has müzik tarzlarıyla son zamanlarda yerli liderlere yönelik artan cinayet ve baskılara tepki gösterdi. Bogota’nın kurucusu olarak kabul edilen ve 15. yüzyılda Güney Amerika’da araştırmalar yapan İspanyol kaşif Gonzalo Jimenez de Quesada heykeli yerli gruplarca devrildi.

ÖĞRENCİLER YOLU TRAFİĞE KAPATTI

Ulusal Park’tan çıkan öğrenci grupları, kentin en işlek caddesini trafiğe kapatıp kilometrelerce sloganlar eşliğinde yürüyüş yaptı. Hükümetten, eğitime daha fazla bütçe ayırmasını isteyen öğrenciler, ayrıca polisin, protestolarda göstericilere yönelik tavrını slogan ve pankartlarla duyurmaya çalıştı.

 

CALİ’DE POLİS SALDIRISI

Ülkenin 3. büyük şehri Cali’de yolu trafiğe kapatan onlarca kişi, araçların geçişine izin vermezken hükümetin ekonomi politikalarını protesto etti. Yerel medyada çıkan haberlere göre, polisin protestocu gruplara saldırısında durumu ciddi olan yaralıların olduğu kaydedildi. Devlet Başkanı Ivan Duque’nin, 2 Mayıs’ta, gösteriler nedeniyle ölü ve yaralıların artması üzerine vergi reformu yasa tasarısında geri adım atmasına rağmen, sokaklardaki eylemler artarak devam ediyor.

ÖLÜ SAYISI 26’YA ÇIKMIŞTI

Kolombiya Ombudsman Ofisi’nden en son yapılan açıklamada, 28 Nisan’da genel grev ile başlayan vergi reformu karşıtı gösterilerde ölenlerin sayısının 24’ten 26’ya çıktığı duyurulmuştu. Şu ana kadar alınan 145 kayıp vakasından 55’inin bulunduğu, 90 kişi için ise araştırmanın devam ettiği bildirilmişti.

 

İKRAR HABER AJANSI

Haber Merkezi

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.