Hoşgeldiniz  

Hasta tutsak Mehmet Hanefi Bilgin cezaevinde hayatını kaybetti

İkrar-HA1 | 30 Ocak 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Hasta tutsak Mehmet Hanefi Bilgin cezaevinde hayatını kaybetti

İKRAR – AKP’li İktidarın son yıllarda özellikle Adli Tıp Kurumu’nu siyasileştirerek haksız yere cezaevlerinde tutulan siyasi tutsakların rahatsızlıklarına karşı duyarsızlaşma, rapor geciktirme ve saptırma uygulamalarından bir kişi daha hayatını kaybetti. Bolu F Tipi Cezaevinde tutulan Mehmet Hanefi Bilgin tedavi hakkından mahrum bırakılarak cezaevi koşullarında hayatını kaybetti. 

Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği tarafından açıklamada; “Bolu Cezaevinde yaşamını yitiren Mehmet Hanefi Bilgin’in ailesi, cenazeyi teslim almak için Bingöl’den Ankara’ya geldi. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Ankara Şubesi avukatları da ATK önüne gitti. Bolu F Tipi Cezaevi’nde yaşamını yitiren tutuklu Mehmet Hanefi Bilgin’in Adli Tıp Kurumunda yapılan otopsi işlemleri sona erdi cenaze bu akşam Karşıyaka Mezarlığı morgunda bekletilecek. Bilgin’in ailesi, yarın sabah 08.00’de cenazeyi alarak, Bingöl’e götürecek” denildi. 

İnsan Hakları savunucusu Av. Eren Keskin’de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile “Bir mahpus daha tedavi hakkına erişemeden ceza erteleme hakkını kullanamadan sessizce öldü… Gitti yok artık” ifadelerini kullanarak tepkisini dile getirdi.

 

(HABER MERKEZİ)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.