Hoşgeldiniz  

Hazine Bakanı Nureddin Nebati: “Merkez Bankası ve politika faizini önemsizleştirdik”

İkrar-HA1 | 24 Ocak 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Hazine Bakanı Nureddin Nebati: “Merkez Bankası ve politika faizini önemsizleştirdik”

İKRAR – Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati bugün ekonomist ve akademisyenlerden oluşan büyük bir heyet ile bir toplantı gerçekleştirdi. Bakanlık politikalarının açıklamalarını yapan Bakan Nebati “Merkez Bankası’nın %14’lük faizine bakmayın siz, Merkez Bankası ve politika faizini önemsizleştirdik” ifadesini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanlığı’nın İstanbul’da bulunan çalışma ofisinde Ekonomist ve Akademisyenlerden oluşan büyük bir heyet ile bir araya geldi. Bakanlık döneminde gerçekleşmesi beklenen programlardan bahseden bakan Nebati, planlar ile ilgili bilgiler de verdi.

Nureddin Nebati ayrıca, enflasyon oranının, ocakta aylık yüzde 6-8 arası olacağını, “Şubat da yüksek olacak, ama yılsonu yani Aralık’ta baz etkisi ile 14 puan inecek. Gıda enflasyonu kuraklık olmaması nedeniyle aşağı gelecek” dediği aktarıldı. Katılımcılar Bakan Nebati’nin, yüzde 36’lık enflasyonun altında kredi faizi oranlarıyla kredi kullanımı yapıldığını, yüzde 14’lük Merkez Bankası faizine bakılmadığını söyleyerek “’Merkez Bankası’nı ve politika faizini önemsizleştirdik’’ ifadelerini kullandığını belirtti.

Hatta Bakan Nebati’nin “Enflasyonun altında kredi kullanıyorsunuz. Bu bir başarı değil mi? Baktırdım, Cumhuriyet tarihinde böyle bir başarı olmuş mu diye; kendimizi muhteşem başarılı görüyoruz” dediği ifade edildi. Ayrıca şirketlerden “10 milyar dolarlık DTH bozulmasını bekliyorum” diyen Nebati’nin kurumların ellerindeki Döviz tevdiat hesaplarını TL’ye çevirmeleri halinde elde edilecek Kurumlar Vergisi istisnasını kullanmak isteyeceklerini belirterek, “Önümüzdeki dönemde kur hareketini takip etmenizi öneriyorum. Şirketlerin 90 milyar dolar civarında döviz mevduatı bulunuyor. Ekibimiz 20 milyar dolarında döviz bozulabileceğini öngörüyor. Ben ise, 10 milyar dolar civarında bozum gerçekleşmesini bekliyorum” dediği öğrenildi.

“DOĞALGAZ, ELEKTRİK ve SİGARA ZAMMI 5 PUAN EDİYOR”

Hazine Bakanı Nebati’nin enflasyon oranının, “ocakta aylık yüzde 6-8 arası olacak” sözlerini yorumlayan ekonomistler sadece elektrik, doğalgaz ve sigaranın 5 puan ettiğini belirterek ocakta TÜFE’nin yüzde 13.5’i aşacağını belirtti.

Mustafa Sönmez yaptığı değerlendirmede ‘’Nebati ocak ayında yüzde 6-8 dolayında TÜFE artışı beklediğini söylemiş. Ortası, yüzde 7 olsa yıllığı yüzde 43 ediyor. Nebati, nereden çıkarıyor yüzde 6-8’i? Sadece elektrik, doğalgaz, sigara, akaryakıt 5 puan ediyor. Ocak TÜFE’si Aralık’ın yüzde 13,5’ini geçer. Yıllığı da yüzde 50’yi aşar. Gözümüz TÜİK’in üstünde’’ dedi. TCMB eski başekonomisti Hakan Kara ise ‘’Yetkililer ocak enflasyonunun yüzde 6-8 arasında olacağını tahmin etmiş. Aralık’taki ivme o kadar güçlü ki, Ocak’ta fiyatlar değişmese bile önceki aydan taşınan 5,8 puan var. Üzerine enerji, tütün ve diğer zamlar eklendiğinde yüzde 10’u geçiyor. Ocak’ta yüzde 6-8 arasında gelirse şaşırırım’’ değerlendirmesinde bulundu.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.