Hoşgeldiniz  

HBVAKV Başkanı Ercan Geçmez: “Diyanet derhal lağvedilmelidir. Dergahlarımızdan ve inancımızdan uzak dursunlar”

İkrar-HA1 | 13 Ağustos 2021 | Alevi Haberleri, Alevi Kutsal Mekanları, Alevilik, Dünya, Etkinlik ve Duyurular, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

HBVAKV Başkanı Ercan Geçmez: “Diyanet derhal lağvedilmelidir. Dergahlarımızdan ve inancımızdan uzak dursunlar”

İKRAR – Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Nevşehir Valiliği işbirliği ile Hacı Bektaş-ı Veli Dergahında gerçekleştirilmesi planlanan “Muharremiye Programı” adı altında sözde anma programı düzenleyecek. Programın Nevşehir Valiliği tarafından kamuoyuna açıklanmasının ardından Alevi kurumları ve yöneticilerinden çok sert açıklamalar geldi. Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez “Biz diyaneti tanımıyoruz. Bu kurumun lağvedilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

HABERİN VİDEOSU;

Nevşehir Valiliği ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenmesi planlanan “Muharremiye Programı” hakkında İKRAR Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Ercan Geçmez “Dergahı işgal ederek Alevileri yeniden dine davet etmeye çalışıyor. Bizler diyaneti tanımıyoruz. Kapatılması için mücadele yürütüyoruz” dedi.

 

“BAŞKASINI ZORLA KENDİNE BENZETMEK Mİ BARIŞ?”

HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez Diyanet İşleri Başkanlığı programı hakkında “Barış, kardeşlik ve sevgi üzerine bir çağrı yapmışlar, bu kavramların ne olduklarını biliyorlar mı? barış dediğiniz şey zorla birilerini kendine benzetmek midir? kardeşlik aynı anne babadan doğmak mıdır yoksa bir hak hukuk üzerine olması gerekiyor. Sevgi başkasına bir şeyleri zorla sevdirmek midir? Diyanetin ne kadar çok haramzade olduğunu biliyoruz. Muharrem’den ötürü Aleviler 18 Ağustos’ta Hacıbektaş’ta olmayacaklar. Oruçlarından ötürü, 20,21 ve 22 Ağustos’ta Hacıbektaş’ta olacaklar. Bunu fırsat bilip tekrar dergahı işgal etmeyi fırsat bilmişler. Camiyi de örnek göstermişler. Cami çok sonradan zoraki bir şekilde oraya kondurulmuş bir yapıdır. Alevileri yeniden provoke etmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

“BU DİYANET HÜKÜMETİN DE İŞİNİ YAPIYOR”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın daha önce farklı inanç ve mezheplerden insanların ibadethane ve inançlarına yönelik saldırıları hatırlatan Ercan Geçmez “Diyanet bizim muhatabımız değildir. Hükümete çağrımız açıktır. Derhal bu kurumu lağvedin. Görüyoruz ki Diyanet hükümetin de işini yapıyor çünkü biz yıllardır dergahlarımızı inanç merkezlerimizi bizlere teslim edin diyoruz bakıyoruz ki Diyanet orada program yapıyor. Mesaj veriyor. Diyanete seslenmiyorum ben bizim muhatabımız değildir. Biz o programa katılacaklara sesleniyorum. Programa katılmayın, ibadethanemizin nasıl işgal edildiğini görün ve duyun diyorum”

“DİYANET PROVOKE EDİYOR, SUNNİ KARDEŞLERİMİZ BU OYUNA ALDANMASINLAR”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Muharrem Ayı’nı fırsat bilerek “Muharremiye Programı” yapmasını çok sert sözlerle eleştiren Ercan Geçmez “Diyanet açık açık provoke ediyor. Sunni vatandaşlarımıza sesleniyorum Lütfen bu oyuna gelmeyin. Bu oyuna alet olmayınız. Gelin hep birlikte inancımızı özgür adil ve demokratik bir şekilde sivil halde yaşayalım. Birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın lağvedilmesi için kampanya düzenleyelim” dedi. 

“DERGAHI YILLARCA KAPALI TUTTULAR NE OLDU ALEVİLER VAZ MI GEÇTİ?”

Hünkar Hacı Bektaş Veli Dergahı’nın yıllarca kapalı tutulduğunu hatırlatan Ercan Geçmez “Dergahımızı yıllarca kapalı tuttular, ziyaret edemedik ne oldu Aleviliğimiz mi azaldı? yoksa dergahlarımızdan ulularımızdan pirlerimizden mi vazgeçtik. Sonra onlar utandılar ve dergahlarımızı yeniden açtılar. Mücadelemiz sürekli her alanda her yerde devam edecek. Bizler yıllarca sevgi, adalet ve eşitliği savunduk. Her güzel şey eşit yurttaşlık ilkesinden geçer. Bizler bu provokasyona gelmeyeceğiz ve inancımızın özü olan sevgiyi yaymaya ve büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.