Hoşgeldiniz  

HDP Emek Bürosu: “9 ayda 76 kişi ekonomik nedenlerle hayatına son verdi”

İkrar-HA1 | 08 Kasım 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

HDP Emek Bürosu: “9 ayda 76 kişi ekonomik nedenlerle hayatına son verdi”

İKRAR – HDP’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na sunduğu rapora göre, 9 ayda ekonomik nedenlerden ötürü en az 104 intihar girişimi sonucunda 76 kişi hayatını kaybetti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek Komisyonu, 1 Ocak-30 Ekim tarihlerini kapsayan “Emek alanına ilişkin gündem ve hak ihlalleri” başlıklı 514 sayfalık rapor hazırladı.

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, raporu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe görüşmeleri sırasında Bakanı Vedat Bilgin’e sundu.

Raporda, emek alanında yaşanan hak ihlallerine, iş cinayetlerine ve verilen mücadeleye ilişkin gün gün veriler yer aldı. Türkiye geneli farklı alanlarda çalışan ve sendikalı oldukları için işten çıkarın işçilerin yanı sıra, işçilerin yapmış oldukları grevlerde yer verdiklerin taleplerine dair bilgiler verildi.

Raporda, iktidar ve muhalefet partileri tarafından emek alanına dair yapılan açıklamalar da yer aldı. Raporda ayrıca enflasyon ve yoksulluk rakamlarına vurgu yapılarak Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki sıralamada çok geride olduğu belirtildi.

1460 İŞÇİ GÖZALTINA ALINDI

Rapor kapsamında gün gün verilen bilgiler ışığında 1 Ocak-30 Ekim arasında yaşanan hak ihlalleri ve grevlere dair şu veriler yer aldı:

  • İşçiler tarafından 60 kez grev kararı alınmış, alınan 60 grevin 18’si gerçekleşmiştir.
  • En az 99 kez emekçiler tarafından düzenlenen basın açıklaması, protesto vb. eylemler kolluk güçleri tarafından müdahale edilerek izin verilmemiştir. Bu müdahaleler sırasında bin 460 işçi gözaltına alınmıştır.
  •  İSİG tarafından hazırlanan raporlara göre bin 847 işçi iş cinayetlerinde yaşamlarını yitirmişti.
  • 1 Ocak-30 Ekim 2021 tarihleri arasında ekonomik nedenlerden ötürü en az 104 intihar girişimi sonucunda 76 yurttaş hayatını kaybetmiştir.
  • İhmaller sonucunda en az 1436 işçi yaralanmıştır.
  • Emekçilere dönük en az bin 801 hak ihlali yaşanmıştır.
  • Uzun süre devam şeklide her ay ortalama 19 işçi eylemi gerçekleştir.
 
HABER MERKEZİ
Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.