Hoşgeldiniz  

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: “AKP’nin teşvikleri ile PKK ile görüşüldü”

İkrar-HA1 | 13 Ocak 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: “AKP’nin teşvikleri ile PKK ile görüşüldü”

İKRAR – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Prof.Dr. Mithat Sancar, partisinin Diyarbakır Milletvekili Dr. Semra Güzel ile ilgili Cumhur İttifakı kanadından gelen saldırılar ve TBMM’ye hızlı bir şekilde gönderilen fezleke hakkında konuştu. HDP Lideri Sancar “AKP iktidarının teşvikiyle on binlerce insan PKK üyesi yakınların görme imkânını elde etmişlerdi” dedi.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Prof.Dr. Mithat Sancar, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile birkaç günde hazırlanarak TBMM’ne gönderilen Diyarbakır Milletvekili Dr. Semra Güzel hakkında hazırlanan fezleke ile ilgili ilk defa konuştu. Sancar, AKP’nin teşvikleri ile kurulan çözüm süreci döneminde binlerce insanın PKK’lılar ile görüştüğünü belirterek dönemin Başbakanı olarak Erdoğan’ın HDP ve HDP’lilerden özellikle PKK’nın üst düzey kadroları ile iletişim kurması yönünde teşviklendiklerini açıkladı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Semra Güzel’in bir PKK’lı ile fotoğrafları hakkında, “Semra Güzel arkadaşımız konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın insani, siyasi boyutları var. Bu fotoğraflar 2014 yılında çekilmiştir; ki o dönemde çözüm süreci devam etmektedir. Süreç devam ederken bizatihi AKP iktidarının teşvikiyle binlerce, on binlerce insan PKK üyesi çocuklarını, yakınlarını, sevdiklerini görme imkanını elde etmişlerdi. Bunun altyapısını da yolunu da hazırlayan taraflardan en önemlisi iktidarın kendisiydi. Aileler için görüşme çadırlarının kurulduğu bir dönemden söz ediyoruz. Bunun Kandil çevresinde de yapıldığını herkes basit bir araştırmayla ortaya çıkarabilir. Sadece Kandil’de değil, Türkiye’de de aynısı yapıldı. Böyle bir döneme ait fotoğrafların, üstelik hikâyesi gayet insani ve samimi bir şekilde anlatılmışken, HDP’ye karşı bir operasyon malzemesi yapılması açık bir riyakârlıktır” ifadesini kullandı. 

 

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.