Hoşgeldiniz  

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: “Ekonomi tamamen dövize bağlandı. Bunun adı mandacılıktır”

İkrar-HA1 | 21 Aralık 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: “Ekonomi tamamen dövize bağlandı. Bunun adı mandacılıktır”

İKRAR – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Prof.Dr. Mithat Sancar partisinin haftalık TBMM Grup Toplantısında gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar “”Ekonomi bütünüyle yabancı paraya bağlanmış oldu, bunun adı tam da mandacılıktır” diye konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonomi yönetimini çok sert bir şekilde eleştiren HDP Lideri Sancar, Hazine Bakanı Nureddin Nebati’nin gerçekleştirdiği açıklamaları samimi bulmadığını belirtti. Prof.Dr. Mithat Sancar grup toplantısında Sincan Cezaevinde gerçekleştirilen Kobane Davası sanıkları siyasi tutsakları da grup kürsüsünden selamladı.

Prof.Dr. Mithat Sancar’ın grup toplantısında ki konuşmasından satır başları ise şu şekilde;

“Türk Lirası’ndaki mevduatındaki faize bakmadan dövizdeki artışı mevduat sahiplerine verecekler. Yani aslında faizleri dolaylı olarak artırmış oldular. Ekonomi bütünüyle yabancı paraya bağlanmış oldu, bunun adı tam da mandacılıktır.

Para sahipleri doların her yükselişinde servetlerine servet katacaklar, bu kaynak nereden gelecek asıl mesele bu. Kurdaki artışların maliyetini, faturasını kim ödeyecek? Biliyorsunuz çeşitli açıklamalar yapıyor Erdoğan, kâh nasstan dem vuruyor kâh kendi yarattığı ekonomi doktrininden…

Nass faizi haram kılmış güya, oysa asıl amaç bu değil. Asıl amacın inanca uygun davranış olmadığı da ortada. Çünkü nass faizi yasaklıyor ve haram kılıyorsa bütün alanlarda en başta devletin alacaklarında faizi sıfırlamanız gerekiyor. Ama öyle yapmıyorlar. Dolayısıyla burada da yine halkın dini inançlarını istismara yönelik yalan manevrası olduğunu açıkça görüyoruz.

Türkiye’de inançlara bu şekilde bir saldırıyı HDP olarak her yerde ifşa edeceğiz, kabul etmiyoruz. Bu düzenin gerçek yüzünü açığa çıkarmayı sürdüreceğiz.

Dövize bağlı garanti nasıl işleyecek? Dün Ziraat Bankası’nın genel müdürü bunun Hazine’den karşılanacağını söylüyor. Doğru diyor, eğer bir kaynak yaratılacaksa bunun şimdi tek adresi Hazine’dir. Hazine nedir, halkın vergilerinin bulunduğu yerdir. Hazine halkın kaynaklarının toplamıdır. Bundan önce Merkez Bankası’nın kaynaklarını bu politikaları uğruna bir avuç yandaşa peşkeş çektiler. 128 milyar dolar bu şekilde buharlaşıp gitti”

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.