Hoşgeldiniz  

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: “Cezaevlerinde asıl mahkûm edilen vicdanlardır, adalet duygusudur”

İkrar-HA1 | 04 Ocak 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: “Cezaevlerinde asıl mahkûm edilen vicdanlardır, adalet duygusudur”

İKRAR – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin haftalık grup toplantısında konuşdu. Eş Genel Başkan Pervin Buldan’a bu hafta TBMM’de barış anneleri eşlik etti. HDP Eş Genel Başkanı Buldan’ın konuşmasından satır başlıkları ise;

“Cezaevlerinde asıl mahkûm edilen vicdanlardır, adalet duygusudur. Biz bu hukuksuzlukların peşini asla bırakmayacağız. İntihar adı altında işlenen cinayetlerin de, ölüme terk edilen hasta tutukluların da, infaz yakmaların da takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

“Buradan Adalet Bakanlığına çağrı yapıyorum: Ailelerin feryadına kulak verin! Cezaevlerindeki insanlık dışı uygulamalara derhal son verin! Fiili idam cezasını durdurun! Ailelerimiz asla yalnız değildir. Sizin sesiniz bizim sesimizdir bundan hiçbir kuşkunuz olmasın.”

“İktidar 2021’i kazanamadı, iktidar 2021 yılında kaybetti kaybetmeye de devam edecek bundan kimsenin şüphesi olmasın. Demokrasi mücadelesini, demokratik siyaseti ve toplumsal muhalefeti çökertemedi, kendi siyaseti çöktü.”

“Küçük ortak bugün açıklamasında yine HDP’yi hedef almış, HDP’nin Türkiye’nin yüz karası olduğunu ifade eden sözler etmiş. Türkiye’nin yüz akı olan HDP’ye kimsenin laf söylemeye haddi yoktur! HDP ülke demokrasisinin yüz akıdır, yüz karası olan sizin zihniyetinizdir!”

“Sarayın yargısı, Kürtçe barış olan Aşitî’yi, eşitlik olan Wekhevî’yi, yaşam olan Jiyan’ı ve onur manasına gelen Rûmet kelimesini suç olarak iddianamelere yazmış. Bunlar çukurun da çukurudur! O kelimelerin yanına bir kelime daha ekleyin: “Qediya” yani bitti, gidiyorsunuz!”

“29 Aralık’ta Poyraz davasında katillerin sırtının sıvazlanması görüntüsüne bir kez daha tanıklık ettik. “Katile katil gibi davranın” dediğimiz için bizi yargılamaya çalışıyorlar, buradan söylüyorum: İstediğiniz soruşturmayı başlatın! Katile katil demeye devam edeceğiz!”

 

 

 

AYRINTILAR CANLI GELİYOR…

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.