Hoşgeldiniz  

HDP: “İsimleri ve mücadeleleri Türkiye halklarının yüreğinde yaşayacak”

İkrar-HA1 | 06 Mayıs 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

HDP: “İsimleri ve mücadeleleri Türkiye halklarının yüreğinde yaşayacak”

İKRAR – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan için bir açıklama gerçekleştirdi.

HDP MYK adına gerçekleşen açıklamada “Deniz, Hüseyin ve Yusuf başta olmak üzere özgürlük, eşitlik, barış ve kardeşlik yolunda hayatını yitirenler milyonlarca insanın yüreğinde mücadelesinde ölümsüzleşti” denildi.

 

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu’nun Açıklaması şu şekilde;

Bundan 48 yıl önce, 6 Mayıs 1972’de Türkiye Devrimci Hareketin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan darağacına gönderilerek, Türkiye siyasi rejiminin kara lekelerinden birisi haline gelen en önemli siyasi cinayetlerinden biri işlendi” denilen açıklamada, “48 yıl geçmesine rağmen Üç Fidan’ın ölümlerinin yarattığı acı yüreklerimizden silinmedi. Ancak açtıkları aydınlık yolda milyonların yürüyüşü hiç durmadan devam etti. Üç Fidan’ın özgürlük, eşitlik, adalet mücadelesindeki onurlu ve dik duruşları, ‘Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği’ haykırışları unutulmadı…

Bizler açısından demokratik, özgür, adil bir Türkiye özleminden ve tüm halkların eşit koşullarda yaşaması mücadelesinden vazgeçmemek; demokrasi, özgürlük ve eşitlik için yaşamını yitirenlerin anısına sahip çıkmanın en doğru yoludur.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ların isimleri ve kararlı mücadeleleri Türkiye’de yaşayan tüm halklarının yüreğinde ve zihninde yaşamaya devam edecek. Onların öncü ruhunu, işaret ettikleri halkların ortak mücadelesini ve aynı zamanda başı dik ve onurlu duruşlarını daima örnek olarak hatırlayacağız

 

 

İKRAR HABER AJANSI

Haber Merkezi

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.