Hoşgeldiniz  

Süryani Vekil Tuma Çelik HDP’den istifa etti

Muhabir 24 | 18 Temmuz 2020 | Genel, Güncel Haberler, Manşet, Son Dakika A- A+

Süryani Vekil Tuma Çelik HDP’den istifa etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Tuma Çelik, yayınladığı bir mektup ile HDP’den istifa ettiğini duyurdu. TBMM’de görev alan tek Süryani milletvekili olarak Türkiye siyaseti için önemli ve anlamlı bir görevi olan Tuma Çelik hakkında yürütülen bir soruşturmayı gerekçe göstererek “Partimin zarar görmemesi adına istifa ediyorum” dedi.

Halkların Demokratik Partisi Mardin Milletvekili aynı zamanda da gazeteci olan Tuma Çelik, istifasını açıkladığı mektupta “TBMM bünyesinde ve halk içerisinde yaptığım çalışmalar bazı çevreleri rahatsız etti, şahsıma yönelik değişik biçimde ve farkl boyutta iftiralar, suçlamalar ve tehditler geliştiriliyor” dedi. Bağımsız Milletvekili olarak TBMM çalışmalarına devam edeceğini belirten Çelik mektupta şu ifadeleri kullandı;

“24 Haziran 2018 tarihinde Halkların Demokratik Partisinden Süryani kimliğimle Mardin Milletvekili olarak seçildim. Bu tarihten itibaren TBMM’de yasama çalışmalarına katıldım ve değişik konularda önergeler sundum. Türkiye Cumhuriyetinde başta Süryanilere yönelik olmak üzere birçok konuda yaşanan hukuksuzlukları ve tarihi olayları gündeme getirmeye çalıştım.

TBMM bünyesinde ve halk içerisinde yaptığım çalışmalar bazı çevreleri rahatsız etmiş olacak ki, değişik biçimde ve farklı boyutta kişiliğime karşı iftiralar, suçlamalar ve tehditler geliştirildi. Bunun yanında bir kadın bana yönelik iftiralarda bulunarak şantajlara başladı. Söz konusu kadın yaptığı bu iftiraları Partime ve daha birçok yere taşıdı. Partim bu konuyu araştırmak için kadınla ve benimle defalarca görüştü.

Olayın üzerinden yaklaşık bir yıl geçtikten sonra kadın bu sefer farklı bir senaryo ile savcılığa şikâyette bulundu. Kesinlikle iftiraya dayalı bu şikâyet üzerine savcılığın hakkımda hazırladığı fezleke TBMM ulaşması sonrasında ve hiç zaman kaybedilmeden ilgili komisyonun 22.07.2020 tarihli toplantısının gündemine alındı. Yüzlerce fezlekenin bekletildiği komisyonda siyasi saiklerle gündeme alınmış olması anlatılanların yalan olduğu gerçeğini değiştirmez.

Ortaya çıkan bu gelişmelerden sonra, olayın siyasi bir kumpasa dönüşeceği bilinciyle kamuoyunu aydınlatma ihtiyacını duydum. Bu nedenle, Partimin zarar görmemesi ve bu iddianın suistimal edilmemesi için Partim HDP’den istifa etme kararını aldım.

Bilinmelidir ki gerçekle alakası olmayan bu iddia üzerine açılan soruşturma dosyasından adil bir yargılama olması durumunda kesinlikle beraat edeceğime inanıyorum”

HDP’DEN TUMA ÇELİK AÇIKLAMASI

Halkların Demokratik Partisi Genel Merkezi partisinden istifa eden Tuma Çelik ile ilgili bir açıklama gerçekleştirdi.

HDP Açıklamasında;

“Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında TBMM’ye iletilen fezlekedeki iddialar haziran ayının sonunda Meclis Grup Yönetimimizin gündemine gelmiştir. Yapılan incelemenin ardından konu derhal 30 Haziran tarihinde Merkez Disiplin Kurulumuza aktarılmıştır. Merkez Disiplin Kurulu, Çelik hakkında derhal soruşturma başlatmıştır.

Bu işlemin başladığı andan itibaren Meclis Grup Yönetimimiz Çelik’in tüm parti ve Meclis faaliyetlerini dondurmuştur” ifadelerini kullandı.

(İKRAR HABER MERKEZİ)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.