Hoşgeldiniz  

HDP’den Zaxo’ya yönelik TSK bombardımanı ile ilgili TBMM Genel Kurulu’na çağrı; “İkinci Roboski’dir”

İkrar-HA1 | 21 Temmuz 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

HDP’den Zaxo’ya yönelik TSK bombardımanı ile ilgili TBMM Genel Kurulu’na çağrı; “İkinci Roboski’dir”

İKRAR – Kuzey Irak Kürt Yönetimi (Kürdistan Demokratik Özerk Yönetimi)’nin Zaxo kentine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen top atışlarında çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Kentin sahilinde deniz kenarında denizin tadını çıkaran çocuk kadın yaşlı demeden onlarca insan saldırıda hayatını kaybetti. Halkların Demokratik Partisi TBMM Genel Kurulu’na yaptığı çağrı ile Zaxo kentinde sivillerin hedef alındığı ve çok sayıda kişinin yaşamının kaybetmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Türkiye’nin Federe Kürdistan’ın Zaxo kentine bağlı turistik alanlarından Perex köyüne yönelik gerçekleştirdiği bombardımana ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, içinde çocuk ve kadınların da olduğu çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı belirtildi.

Türkiye’nin daha önce de aynı yöntemlerle Şengal, Maxmur gibi yerleşim bölgelerinde katliamlar gerçekleştirdiği kaydedilen açıklamada, “En son 26 Mayıs’ta Bamernê’ye yönelik saldırıda 2’si çocuk 3 kişi yaşamını yitirmişti. CPT Irak Kürdistan Bürosu’nun hazırladığı rapora göre, 2015’ten bugüne Maxmur ve Şengal başta olmak üzere bölgenin birçok kentine yönelik AKP iktidarının gerçekleştirdiği hava saldırılarında, çocuk ve kadınların da aralarında bulunduğu en az 112 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Sivil yerleşim alanlarını bombalamak insanlık ve savaş suçudur. Türkiye, bunu yasaklayan uluslararası sözleşmelere de doğrudan taraftır” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Tarihe ikinci Roboskî Katliamı olarak geçecek olan bu katliamdan iktidar siyasi ve hukuki olarak sorumludur. Bu katliam aynı zamanda başka bir ülkenin egemenlik alanına da saldırı anlamına gelmektedir. Failler ve karar vericiler mutlaka yargılanmalı, hukukun ve insanlığın gereği yerine getirilmelidir. Savaş ve çatışmaların olmadığı bir bölge ve dünya için mücadele eden bir parti olarak, sınır ötesi askeri harekatların ve saldırıların bir an önce durdurulması gerektiğini bir kez daha yineliyor, bu katliamı en sert biçimde kınıyoruz. Ayrıca bu katliama kapı aralayan tezkerenin meclisten geçmesi nedeniyle Meclis başkanının derhal Genel Kurulu bu gündemle acil toplanma çağrısında bulunması talebimizi kamuoyu önünde iletiyoruz.”

Irak Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklamayla,  “Irak hükümeti, turistik bölgeye yönelik saldırıyı şiddetle kınıyor. Bu, Irak topraklarının egemenliğinin ihlalidir” dedi. 

Açıklamada, sivil vatandaşların huzur ve istikrarının da açık bir şekilde ihlal edildiği belirtildi. 

+gerçek’te yer alan habere göre saldırı sonrasında Irak hükümeti de harekete geçti. Başbakan Mustafa Kazimi saldırı sonrası incelemelerde bulunmak üzere Duhok’a bir heyet gönderdi. Kazimi’nin görevlendirdiği heyette Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile üst düzey güvenlik yetkilileri yer alıyor.

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.