Hoşgeldiniz  

HDP’li Ali Kenanoğlu: “Cumhurbaşkanı yalanlarından dolayı özür dileyecek mi?”

İkrar-HA1 | 16 Ocak 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

HDP’li Ali Kenanoğlu: “Cumhurbaşkanı yalanlarından dolayı özür dileyecek mi?”

İKRAR – Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Siirt’te ortaya attığı “Almanya’da Alevi kurumları devletten 30 Milyon Euro destek aldılar” iddiasını yalanladı. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Alman Federal Parlamentosu’nda Milletvekili aracılığı ile sordurduğu soru önergesi ile bu iddianın yalan olduğunu kanıtladılar. HDP’li Ali Kenanoğlu “Cumhurbaşkanı Alevilerden özür dileyecek mi?” diye sordu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 04/12/2021 tarihinde Siirt’te katıldığı bir televizyon programında Almanya’daki Alevi hareketini hedef alarak “Alman devleti bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro bunlara parasal destekleri de olmuştu” söyleminde bulunmuştur.

Bu açıklama üzerine, Almanya’da yaşayan Aleviler ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) bu beyanın doğru olmadığını söyleyerek tepkilerini ortaya koymuşlardı.

Diğer taraftan bu konu, Almanya’da yaşayan Sol Partiden (Die Linke) Milletvekili seçilen Sayın Gökay Akbulut aracılığıyla Alman Federal Parlamentosuna taşınmış ve Erdoğan’ın iddiasının doğru olup olmadığı bir soru önergesi ile sorulmuştur.

Alman Federal Parlamentosunun Gökay Akbulut’un soru önergesine verdiği 13/01/2022 tarihli cevap ile Alevi örgütlerinin 30 milyon Euro para almadığı belgeleriyle ortaya koydu.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesi ile Erdoğan’ın özür dileyip dilemeyeceğini sordu.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.