Hoşgeldiniz  

HDP’li Ali Kenanoğlu İKRAR’a konuştu, Kenanoğlu: “Mabetlerimiz ya kapalı ya da sunnilere teslim edilmiş”

İkrar-HA1 | 24 Ağustos 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

HDP’li Ali Kenanoğlu İKRAR’a konuştu, Kenanoğlu: “Mabetlerimiz ya kapalı ya da sunnilere teslim edilmiş”

İKRAR – Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili, Hubyarlı Ali Kenanoğlu İKRAR Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Devletin sistematik bir şekilde Alevilere ve Alevi inancını asimile etmek uğruna tüm azim ve kararlılığıyla Alevilere karşı dik durduğunu belirten Kenanoğlu “Türkiye’de ki Alevilik inancının yasaklı olmasına karşı bir duruştur bugün Hacıbektaş’ta olmak. Hacıbektaş Dergahı bir inanç merkezi olmasına rağmen burada müze statüsündedir ama içeride ki 1826’da asimilasyon amaçlı yapılan cami ibadete açıkken dergahı sadece müze olarak gezebiliyorsunuz” ifadeleri ile sitem etti.

Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin Hakk’a yürüyüşünün yıldönümünde Pir’in dergahında gerçekleştirilen anma törenlerine katılan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dergahın Alevilere ve Alevi inancına teslim edilmesi gerektiğini belirten Kenanoğlu, aynı zamanda dergahın müze statüsünden çıkartılması gerektiğini bunun bir inanca saygısızlık olduğunu belirtti. 

Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesinde İkrar Haber Ajansı mikrofonuna konuşan Ali Kenanoğlu’nun açıklaması;

“Hacıbektaş Dergahı, Alevi dergahları içerisinde bütün eksikliklerine ve itirazlarımıza rağmen iyi noktada olan dergahımız. Niye çünkü gelip burada Hünkara dua edebiliyoruz. Ama birçok dergahımız ya kapalı yada sunnilere teslim edilmiş durumda. Örneğin Koyun Baba Dergahı, örneğin Ali Baba Dergahı… Birçok dergahımız camiye dönüştürülerek sunnilere teslim edilmiş. Oralara girip inancımıza uygun dua bile edemiyoruz. Bütün bu anlayış Alevileri yok sayan, Aleviler üzerindeki asimilasyon politikasını benimseyen ve uygulayan anlayıştır. Bütünüyle bu anlayışa karşı her yıl Hacıbektaş’ta olduğumuz gibi bu etkinliklerde de bu talepleri haykırarak dile getiriyoruz. Alevi kurumlarımız ve halkımız bir arada duruyorlar” 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.