Hoşgeldiniz  

HDP’li Alican Önlü, yıllardır bitirilemeyen Ovacık TOKİ konutlarını sordu

İkrar-HA1 | 25 Eylül 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

HDP’li Alican Önlü, yıllardır bitirilemeyen Ovacık TOKİ konutlarını sordu

İKRAR – 2017’de yapımına başlanan ve 2019’da teslim edilmesi gerekirken hala bitirilemeyen TOKİ konutları ile ilgili HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a 320 dairenin durumunu TBMM’de sordu.

Ovacık ilçesinde dar gelirli yurttaşlar için TOKİ tarafından 2017 yılında kuraları çekilerek yapımına başlanan TOKİ konutları aradan geçen 4 yıla rağmen hala tamamlanmadığını belirten Önlü, “320 daireden oluşan toplu konutların tamamlanmaması nedeniyle mağdur olan yurttaşlar konutların ne zaman tamamlanacağına dair belirsizliğin bir an önce giderilmesini bekliyorlar. 2015 yılında ihtiyaç temelinde yurttaşların belediyeye yapmış olduğu başvuru sonrasında, Ovacık belediyesi toplu konutların yapılması için 2017 yılında yapı ruhsatı vermiş, 2018 yılında ise TOKİ tarafından kuralar çekilerek konutların yapımına başlanmıştır. 2019 yılında tamamlanıp yurttaşlara teslim edilmesi gereken toplu konutlar önce TOKİ’den alınıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilmiş daha sonra da süre uzatımı istenmiştir. Ovacık ilçesinde kiralık ev sayısının yeterli düzeyde olmaması ve ekonomik krizle birlikte ilçede ki konut ve arsa fiyatlarının 4 kata yakın artmış olması, toplu konutların teslim tarihinde ki belirsizlikle birlikte yurttaşların yaşadıkları mağduriyeti kat be kat arttırmaktadır” dedi.

Alican Önlü’nün soru önergesinde Bakan Kurum’un cevaplamasını istediği sorular;

1-Dersim’in Ovacık ilesinde 2019 yılında tamamlanıp teslim edilmesi gereken 320 dairelik TOKİ konutları neden 4 yılı aşkın bir süredir tamamlanmamaktadır?

2-Ovacık ilçesindeki toplu konutların şu ana kadar ne kadarlık bir kısmı tamamlanmıştır? Kalan kısımların ne zaman tamamlanacak ve ne zaman yurttaşlara teslim edilecektir?

3-Her sene uzatma istendiği için ne zaman tamamlanacağı belli olmayan konutların yarattığı mağduriyeti gidermek adına bakanlık olarak neler yapmaktasınız?

4-Konutları teslim edilmeyen yurttaşlara maddi yardımda bulunacak mısınız?

5-Ovacık’ta yeterli sayıda konut olmaması ve kiraların aşırı artmış olmasından kaynaklı yaşanan mağduriyetleri giderme noktasında neler yapmaktasınız?

6-Ovacık’ta ki toplu konut inşaatı neden TOKİ’den alınmış ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilmiştir?

7-Doğal afet vs. gibi durumlar olmamasına rağmen toplu konutlar için neden sürekli süre uzatımı istenmektedir?

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.